Programovací jazyky zdarma pro komerční použití

Aktualizováno: 9. 12. 2020, datum vydání: 20. 2. 2012

Před použitím daného programovacího jazyka (resp. vývojového prostředí) si ověřte aktuální znění licencí a legálnost použití jazyků pro vaše účely. Licence se mohou změnit a za správnost níže uvedeného výčtu ruku do ohně nedám.

JazykLicence a informace
OpenJDK Jde o distribuci Javy verze 8 firmou Oracle. Tato distribuce je ještě pod licencí svobodného software: GPLv2 na rozdíl např. od distribuce Oracle Java SE, která již podléhá nové přísnější Oracle licenci, jež zakazuje komerční použití bez předplatného. Oracle v roce 2019 značně změnil a zpřísnil licenční podmínky pro použití Javy.
C, C++ a Objective-C Stačí najít překladač kódu např. Clang/LLVM, GCC.
C#

C# byl vyvinut firmou Microsoft a pracuje s ním převážně vývojové prostředí Visual Studia od Microsoftu. Visual Studio Community 2019 je bezplatné integrované vývojové prostředí (IDE) pro studenty, vývojáře pro open-source a individuální vývojáře. Samostatní vývojáři mohou se sadou Visual Studio Community vytvářet své vlastní bezplatné i placené aplikace, blíže viz licenční podmínky.

Visual Studio Community 2019 pracuje s jazyky C#, .NET a C++, VisualBasic - možné distribuovat uzavřený kód. Pokročilejší věci jsou ale k dispozici v placených verzích Microsoft Visual Studia a nikoli v edici Community, která je zdarma.

Kromě Visual Studia jsou k dispozici i jiné kompilátory C#, které jsou pod free licencemi.

PHP Open source. PHP Licensing - licence ve stylu BSD licence bez omezení "copyleft". PHP je obvykle využito s databází MySQL (MariaDB) či PostgreSQL a webovým serverem Apache.
Pascal

Kompilátor Free Pascal je k dispozici zdarma pod licencí GNU General Public License. V původním pascalu toho asi moc kromě školních příkladů nenapíšete.

Nicméně zajímavý je již Lazarus, což je profesionální Free Pascal RAD IDE. Měl by být kompatibilní s Delphi. Můžete v něm vytvářet rozličný software pod open source či komerční licencí. Editor kódu Atom by měl mít balíček s podporou Pascalu.

Ruby Ruby se stalo slavným po uvedení frameworku Ruby on Rails. Jde o framework implementující MVC model-view-controller architekturu. Ruby on Rails je pod MIT licence. Ruby je open source.

Oblíbenost programovacích jazyků

Nejlépe je vidět častost používání daného programovacího jazyka na: TIOBE Programming Community Index.

Další informace:

Další články