Výmaz cache v prohlížeči Firefox

Aktualizováno: 20. 11. 2019, datum vydání: 15. 2. 2012

Zobrazuje se stará verze stránek

Nefungují Vám stránky tak, jak mají? Na vině může být mezipaměť, nebo-li cache prohlížeče. Prohlížeč Vám pak neukazuje aktuální verzi stránek, ale starší verzi stránek uloženou v mezipaměti ve Vašem PC. U většiny stránek obvykle stačí zmáčknout F5 pro aktualizaci webu a je vystaráno.

Nefunkční redirect – na vině může být cache

Mně se nyní stalo, že mi nefungovalo správně přesměrování z jedné stránky na druhou, pomocí příkazu redirect nastaveného v souboru .htaccess. Konkrétně jsem nastavila přesměrování jedné HTML stránky na jinou a následně jsem přesměrování zrušila pomocí zakomentování kódu. Nicméně přesměrování fungovalo vesele dál, ačkoli už fungovat nemělo :). Redirect nefungoval jak měl, a to právě kvůli načítání stránek z cache. Stačilo cache vymazat a vše jelo jak má.

Upřímně, mne ani nenapadlo, že by za to mohla cache, ačkoli o cachování stránek vím. Sranda je, že se tady s klasickou aktualizací webu pomocí refreshe F5 prostě nechytáte. Není kdy F5 zmáčknout, protože jste hned přesměrováni jinam…

Jak zjistit viníka

To, zda je na vině cache či nikoli, poznáte jednoduše. Například si můžete pustit jiný prohlížeč a kouknout se na stránky z tohoto jiného prohlížeče, nebo si stránky necháte zobrazit na jiném PC. Případně můžete rovnou pro jistotu promáznout cache v původním prohlížeči a zkouknout výsledek.

Výmaz cache

Cache se nechá v prohlížeči snadno vymazat. Například Firefox 70.0 má tuto volbu schovanou v příkazu: Fifefox/Možnosti/Soukromí a zabezpečení/Cookies a data stránek/Vymazat data…. Více najdete v přehledné nápovědě Jak vymazat mezipaměť – support.mozilla.org.

Další články