Licence Javy a její změna

Datum vydání: 20. 11. 2019

Java je programovací jazyk, který je velice rozšířený a je k dispozici jako open source, tedy alespoň některá jeho distribuce. OpenJDK je stále distribuována pod licencí GNU General Public License verze 2 (GPLv2). O vývoj Javy se nyní stará firma Oracle, která ji získala akvizicí firmy Sun. Bohužel firma Oracle zpřísnila podmínky komerčního využití licencí Javy.

Distribuce Javy a změna licenčních podmínek

Oracle nyní vydává Javu pod různými distribucemi a pod různými licencemi. Standardního uživatele či programátora pro PC bude zajímat převážně SE edice či pouze běhové prostředí. Před komerčním využitím dané distribuce si pečlivě přečtěte licenční podmínky! Oracle zásadním způsobem změnil způsob licencování od roku 2019 v souvislosti s vydáním Java SE Development Kit 11.

Java (JRE) 8

Java 8 (dřívější JRE, tj. Java Runtime Environment) je určena pro koncové uživatele, kteří si toto běhové prostředí nainstalují do svého PC, aby mohli spouštět programy napsané v Javě. I zde se změnily podmínky pro komerční a nekomerční použití. Pro osobní použití a vývoj je licence zdarma. Pro komerční použití a podporu je nutné předplatné Java SE.

Java SE 13.0.1 (JDK)

Tato edice SE (Standard Edition) JDK (Java Development Kit) je určena pro vývoj aplikací. Tuto distribuci potřebuje programátor, který chce programovat základní aplikace pro PC. Distribuce SE podléhá nové licenci:

OpenJDK

OpenJDK (Open Java Development Kit) je vydaná jako open source. Jedná se o implementaci open-source Java SE. OpenJDK je vydána pod licencí: GNU General Public License verze 2 (GPLv2). Tato verze by snad měla být volná i pro komerční použití, nicméně podléhá GPL licenci, kdy je třeba s případnou distribucí zároveň dát k dispozici i kód aplikace. K dispozici jsou i jiné distribuce od jiných firem než Oracle, např. AdoptOpenJDK.

Další informace

Další články