Dva monitory k jednomu PC

Aktualizováno: 12. 11. 2019, datum vydání: 28. 12. 2011

Aneb když jeden monitor nestačí. Dva monitory jsou víc jak jeden! Mohu potvrdit, že jakmile si zvyknete na práci se dvěma monitory, tak vám jeden monitor prostě stačit už nikdy nebude.

Windows 7 sice udělaly lepší správu plochy – okna lze přichycovat do půlky obrazovky, ale dva monitory to stejně plně nenahradí – zvláště, pokud píšete články, programujete, koukáte druhým okem na TV a vůbec, trávíte u svého PC dosti času.

Podstatně se Vám zvýší celková produktivita práce, protože méně času strávíte neustálým přepínáním oken.

Jak přidat další monitor k počítači

Máte v zásadě více možností. Záleží na vaší konfiguraci počítače a na vašich nárocích grafický výstup a na vaší peněžence.

Dva grafické výstupy na základní desce či na grafické kartě

Pokud si kupujete novější počítač, tak grafická karta již bude pravděpodobně zabudována do základní desky. Pokud grafická karta není součástí základní desky, nebo máte extra nabušený herní PC, tak budete mít samostatnou grafickou kartu extra zasunutou do základní desky.

Je dosti pravděpodobné, že přímo na svém PC nebo na grafické kartě najdete alespoň dva výstupy (např. digitální DVI-I a starší analogový VGA). Pak můžete každý z monitorů zapojit do jednoho konektoru – jeden do DVI a druhý do VGA. Pokud máte monitor, který nemá digitální vstup DVI, tak lze použít redukci z DVI-I na VGA. Pozor, DVI konektorů je vícero druhů. Nejpraktičtější je DVI-I, který v sobě má jak digitální výstup, tak analogový (lze pak použít redukci na VGA)

Kvalita analogového výstupu se digitálnímu sice úplně nevyrovná, ale to u druhého monitoru nemusí být až tak na závadu. Opět však platí, že kdo si zvykne na digitál, analog mu připadá rozmazaný.

Dokoupení další grafické karty

Další možností je koupit ke stávající kartě (ať už je součástí základní desky či nikoli) další grafickou kartu do volného slotu. Každý z monitorů může být pak připojen na jinou grafickou kartu.

Tímto způsobem můžete také řešit situaci, kdy se nespokojíte s druhým VGA výstupem a chcete digitální DVI. Pak např. jeden digitální DVI budete mít v rámci grafické karty základní desky a druhý DVI na extra grafické kartě.

Nejčastější kombinace u grafických karet je výstup do DVI, VGA a příp. HDMI. Seženete ale i kartu např. s dvěma výstupy do DVI či jiným výstupem. Pokud se napojí oba dva monitory na jednu grafickou kartu, bude se vám PC chovat jednotně a budete mít asi o něco méně problémů např. ve hrách oproti situaci, kdy každý monitor bude napojen na jinou grafickou kartu.

Z HDMI (Male) existují redukce na DVI-D (Female), nebo můžete rovnou koupit kabel HDMI (Male) s výstupem do DVI (Male). Male = sameček, Female = samička. Tímto způsobem byste měli být schopni připojit na HDMI konektor monitor s DVI vstupem. Ještě jsem to nezkoušela, ale ozkouším to… Redukci HDMI A - DVI-D M/F mají levnější v czc.cz.

Pro grafické karty se v dnešní době používá převážně rychlejší sběrnice PCI-E 16×, do kterého se karta strká. Po přidání grafické karty je možné, že budete muset upravit nastavení BIOSu, pokud např. budete chtít, aby zůstala funkční i grafika na mainboardu.

Obrazový rozbočovač

Pro VGA, DVI, HDMI lze také použít rozdělení obrazu pomocí splitteru. Obávám se ale, že utrpí kvalita obrazu. Je to spíše nouzové řešení.

Další informace

Další články