Outlook 2007 – export a import emailů

Aktualizováno: 12. 11. 2019, datum vydání: 27. 12. 2011

Jsou různé způsoby, jak zálohovat či exportovat emaily z Microsoft Office Outlook 2007. Bohužel většina možností nabízí pouze export konkrétní složky emailů.

Pokud potřebujete kompletně přenést emaily z jednoho PC do druhého, a to včetně podsložek emailů, je dle mého názoru nejlepší využít export do souboru *.pst.

Export z Outlooku (záloha)

Zálohu, případně export určený pro import emailů do jiného počítače provedete v MS Outlook 2007 příkazem z menu:

  1. Soubor/Import a Export…/Exportovat do souboru/Soubor osobních složek (PST),
  2. Vybereme Osobní složky a zaškrtneme volbu „včetně vnořených složek“,
  3. Uložíme např. jako Microsoft-Outlook-backup.pst.

Import do Outlooku

S tímto souborem *.pst opět umí pracovat Microsoft Office Outlook. V druhém počítači si soubor načtete příkazem:

  1. Soubor/Import a Export…/Import z jiného programu nebo souboru/Soubor osobních složek (PST)

Export a import do jiných emailových klientů

Export a import do jiných emailových klientů už může být problematický. Musíte se podívat, zda lze vzájemně importovat a exportovat emaily a jaké formáty daný emailový klient nabízí. Export a import v rámci různých programů může být však dosti omezen. Je to i z důvodu konkurenčního boje produktů.

Vhodné je nainstalovat emailového klienta, do kterého chcete emaily přenést přímo na počítač, kde se nachází i původní emailový program, ze kterého chcete emaily přenést. Mnohdy lze pak díky tomu importovat a exportovat emaily přímo z programu do programu v rámci tohoto jednoho PC snažší cestou, než kdyby to byly dva různé počítače. Z počítače na počítač si pak emaily v rámci stejných emailových klientů obvykle již znáze přenesete.

Export z Outlooku do Windows Mail

Například emaily z MS Outlook lze pohodlně načíst do Windows Mail (používaný ve Windows Vista) na tom samém PC. Mně to teda zrovna nefunguje (hlásí mi to, že nemám nainstalováno rozhraní MAPI), ale Vám by to fungovat snad mělo. Mně trochu MS Outlook blbne, protože se mi tam kdysi chybně nainstaloval Business Contact Manager.

Jakmile emaily dostanete do Windows Mailu na jednom PC, tak už si pohodlně můžete emaily vyexportovat do formátu Windows Mail a přenést (naimportovat) např. do druhého PC, kde máte také Windows Mail. Přímý export/import v rámci hned dvou různých PC (tj. z Outlooku na jednom PC a do Windows Mailu na jiném PC) by mohl být obtížný. Windows Mail je totiž vrámci Microsoft Vista zdarma, kdežto Outlook je placený v rámci Office 2007. Microsoft není obecně příliš nadšen, když přecházíte z placeného nástroje na nástroj, který je dostupný zdarma. To samé platí pro export zpráv z Outlooku do Mozilla Thunderbirdu, který je zdarma. Export proto není příliš „user friendly“. Z nástroje, který je zdarma přejdete do placeného nástroje jako po másle, opačně však máte problémy.

Import emailů do Mozilla Thunderbird

Zprávy z Outlooku by měly jít načíst i do Mozilla Thunderbirdu pomocí volby Nástroje/Importovat…/Pošta/Outlook. Mně se opět import nezdařil, protože mám něco shnilého ve státě Dánském, pravděpodobně ve svém MS Outlooku. Myslím, že dříve mi to fungovalo.

Než si ale přenesete emaily do Mozilla Thunderbirdu, tak si to trochu rozmyslete. Mozilla Thunderbird totiž nemá v sobě zabudovanou žádnou možnost exportu emailů. Mozilla Thunderbird nabízí pouze rozšíření pro import a export emailů. Doplněk lze nainstalovat přímo z Thunderbidu pomocí Nástroje/Správce doplňků/Hledat/„ImportExportTools“. Dále export lidé řeší instalací různých prográmků a pluginů.

Windows Mail ve Windows 7 není

Pokud máte OS Windows 7, tak ve Windows 7 již není automaticky Windows Mail. Místo něho Microsoft nabízí Windows Live Mail 2011, který je součástí sady Windows Live Essentials. Pokud chcete používat Windows Live Mail na svém PC, je nutno si ho extra zdarma nainstalovat. Do Windows Live Mail je možné importovat e-maily, kontakty a kalendář z aplikace Windows Mail.

Takže pokud chcete přejít z MS Outlook na Windows Live Mail, tak si zprávy přeimportujte nejdříve z Outlooku do Windows Mailu a následně z Windows Mailu do Windows Live Mail :).

Další články