(Ne)vydařená instalace Windows Vista

Aktualizováno: 12. 11. 2019, datum vydání: 7. 10. 2011

Nefunční MS Office 2010 bez SP 2 ve Vistech

Měla jsem poštrachanou instalaci Windows Vista Ultimate 64-bit OEM. Vzhledem k tomu, že nebyl v nich nainstalován SP (service pack) 2, tak mi nešel nainstalovat MS Office 2010. Tak jsem se rozhodla po čtyřech letech pro kompletní reinstalaci Vist. Koneckonců si to můj počítač už zasluhoval. Měla jsem totiž ještě původní instalaci, kterou jsem získala automaticky s koupí tehdy nového PC. Tehdy jsem si Visty neinstalovala - byly již nainstalovány.

Reinstalace Vist

Uložila jsem si soubory a vložila originální instalační DVD Windows Vista OEM do mechaniky a počala instalaci. Bohužel PC se dostával hned v průběhu instalace do bluescreen (modré smrti), který vyhazoval chybu v kompatibilitě hardware, podezření na chyby v přiřazení IRQ či crcdisk.sys. Hrozilo poškození hardware. Chtěla bych říci, že nastavení původního BIOSu jsem prakticky neměnila.

Pokud jakžtakž instalace trochu prošla dál (tj. dostala se alespoň do grafického režimu), tak se obvykle zarazila na zavádění ovladače disku crcdisk.sys. Skvělé. Instalace jsem zkoušela pořád dokola. Každá instalace se obvykle chovala jinak, občas instalace prošla, občas nikoli. Často se kousala trochu jinde.

Abych problém s hardware pokud možno vyřešila, počala jsem odpojovat některé přidané karty (TV kartu) a jeden dodatečně přidaný disk, aby byla instalace co nejjednodušší a nedocházelo ke kolizím v hardware. Nicméně problémy se kompletně nevyřešily. Myslela jsem si, že chybu dělá přidaný disk, ale problémem byl spíše v samotné instalaci Vist. Prostě OS Vista jsou špatný operační systém. Nicméně s přidaným druhým diskem to padalo 100%, a to později i tehdy, když instalace už "prošla".

Bootovací CD či DVD

Instalační DVD MS Windows obsahuje mimo jiné (kromě klasické instalace) i nástroje pro kontrolu systému a MS-DOS-ovské okénko. To jsem bohužel předtím nevěděla a nějaké extra vytvořené bootovací CD jsem neměla. Instalační DVD se Vám zároveň chová jako bootovací CD a obsahuje různé nástroje na obnovu systému, opravu systému, kontrolu disku či klasický MS-DOS. Je dobré to vědět.

Jenže tím, že mne instalace mnohdy ani nepustila do volby pro instalaci či opravu systému, která se nachází až v grafickém režimu, tak by si člověk stejně na daném PC s instalačkou Windows nešktl. Starý systém v háji a nový nešel nainstalovat.

Crcdisk.sys

Většinou Visty končily na neúspěšném zavádění ovladače crcdisk.sys. Neúspěšné zavedení tohoto ovladače bylo vidět například v momentě, když už se instalace občas dostala o kousek dál, ale restart PC se nepovedl. Po neúspěšném zavedení systému byl nabídnut nouzový režim pro spuštění systému. Při spuštění nouzového režimu bylo přesně vidět, kde se Visty kousají, že zůstávají viset na crcdisk.sys. Bohužel se mi na crcdisk.sys kousají občas dodnes, ačkoli mají již nainstalovaný SP 2. Jakmile se Vám však podaří instalace a nainstalují se nezbytné aktualizace, tak už máte víceméně vyhráno.

Zrušený druhý komp

Když se Visty kousaly na ovladači disku, tak jsem si myslela, že by mohla být chyba v disku. Milý disk jsem tedy vzala a šoupla ho do jiného PC, že ho znova čistě naformátuji a nechám zkouknout. Šoupla jsem ho do "šuplíčku", ale protože mám šuplíček napojený pouze na USB, tak se mi to zdálo pomalé. Tak jsem disk napojila přímo do PC. Možná jsem něco udělala blbě, nevím. Možná byl blbě nastaven master/slave, nevím. Prostě po zapnutí PC mi lehl druhý PC. Ten, na kterém mám ostré pracovní věci. Skvělé. Dva PC v háji. Zbyl mi jediný funkční notebook.

Děsila jsem se toho, že mi odešel mainboard. Naštěstí to byly jenom paměti. Bylo to vidět při výpisu hadrware po rebootu PC, že výpis hardware končil u MEMORY a už memory nenačetl. Protože jsem měla jednu dvojici pamětí v prvním PC "navíc", a jedny z nich fungovaly v mém druhém PC, takže se mi nakonec podařilo druhý PC spravit. Skvělé, tak aspoň nebyla tak značná škoda a já měla funkční svůj PC.

Chkdsk

Disk jsem tedy vrátila do původního počítače a chvála bohu, na prvním počítači se mi mezitím konečně podařilo jakžtakž dokončit instalaci. Dokonce Visty po několika neúspěšných rebootech sami spustily kontrolu disku a na disku opravily nějaké chyby. Tím se instalace trošičku stabilizovala.

Jinak kontrolu disku pomocí chkdsk lze pouštět jednak přímo z Windows (vyberete Vlastnosti disku > Nástroje > Kontrola chyb: Zkontrolovat), tak i z instalačního DVD, kde po nabootovaní z DVD (musíte někdy v BIOSu nastavit, že chcete bootovat z CD) dáte místo volby Instalovat volbu Opravit tento počítač, následně můžete spustit MS-DOS a dát příkaz chkdsk.

Nicméně moje radost byla předčasná. Jak jsem měnila hardware, tak mi Visty mnohdy oznamovaly, že nemám platnou licenci a nepustily mne dál.Tak já si oddělala hardware kvůli tomu, že Visty jsou chybný operační systém (chybu v ovladači crcdisk.sys jsem rozhodně neměla sama) a byla kvůli tomu nucená zkoušet různé kombinace hadrdware, abych zjistila příčinu chyb a oni mi teď píšou, že mám neplatnou licenci! To mne už totálně Microsoft naštval :). Už jsem začala uvažovat o tom, že se na Visty i na MS Office úplně vybodnu a nainstaluji si Ubuntu.

Základní deska měněná nebyla, jen jsem odpojila grafickou kartu, disk a jedny paměti... Nevěděla jsem, s jakou konfigurací to bylo navíc porovnáváno, takže jsem jen mohla hádat. OEM verze Windows je levnější, ale je vázaná na dané PC. Zjistila jsem, že prý u OEM verze můžete udělat max. 3 změny hardware za rok. Dá se to pak řešit tak, že zavoláte do Microsoftu a oni Vám přidělí nový kód. Nicméně po odpojení druhého hardisku mne to pak už pustilo. Když změny v hardware přeženete, ale pak hardware uvedete do "původního stavu", tak Vás Windows obvykle pustí dál.

Bitová kopie Windows

Jakmile se mi instalace jakžtakž podařila, tak jsem si hned udělala na jiný disk její bitovou kopii. Když se mi pak nějaká instalace nepodařila, tak jsem si rovnou načetla tuto bitovou kopii Vist (volbou opravy při nabootování z instalačního DVD Windows Vista) a měla jsem instalaci hotovou. Bitová kopie instalace je skvělá věcička, kterou podporují Business a Ultimate verze Windows. Možná by šel podobně vytvořit nějaký image disku, ale Windows Vám to udělá jednoduše sám. Koukám, že Windows 7 už umí přímo vytvořit disk pro opravu systému. Pro Windows 7 zde přidám rovnou odkaz na různé možnosti oprav a zotavení systému.

Díky průběžně vytvářené bitové kopii se mi podařilo postupně nainstalovat funkční operační systém. Mé hrátky s instalací a nutnými dlouhými aktualizacemi trvaly skoro 3 týdny. Úspěšně se nainstaloval i SP 2. Instalace i tak není dokonalá a posledních 6 aktualizací se mi odmítá nainstalovat.

Zálohování dat, bitová kopie a OEM verze

Také přemýšlím o tom, že OEM verze systému je víceméně trochu nanic. Změníte hardware a můžete mít potíže. Dále pokud si uděláte bitovou kopii disku či zálohujete data přímo pomocí funkce zálohování z daného OS, tak obnovu můžete provést také jenom z daného shodného systému Windows. Alespoň si to myslím. Pokud se Vám počítač porouchá, Vy ho nerozchodíte a máte OEM verzi OS a na jiném PC nemáte shodný prázdný OS, tak Vám zálohy i bitová kopie je nanic, když ji nebudete schopni obnovit. Mohl by Vám pak asi pomoci nějaký servis počítačů, kde shodný OS budou mít nainstalovaný. Proto si myslím, že není dobré se čistě spoléhat na interní zálohování Windows, ale kromě toho je vhodné si dělat extra obyčejné kopie dat na disku pouhým kopírováním na záložní disk, který načtete všude nezávisle na verzi operačního systému.

Update BIOSu a ovladače mainboardu

Doufala jsem v to, že by se systém Vist mohl dát dohromady po update BIOSu. Bohužel update na základní desce ASUS P5N-E SLI se vůbec nepovedl - BIOS ohlásil ještě před nahráním chybu. Měla jsem a mám verzi BIOSu 0401 a chtěla jsem upgradovat na aktuální 1406 a při pokusu to hlásilo chybu "Downgraded ROM file was not suitable for the system". Bohužel s tímto problémem se setkalo u této desky více lidí.

Dodatečná instalace ovladačů k mainboardu v OS Vista také problémy nevyřešila. Visty se pořád při instalaci nějakých aktualizací stále kousnou na ovladači crcdisk.sys. Disk SATA je ale OK. Připojit další disk (mám ještě jeden starý ATA) nelze, systém se ihned hroutí a ani po odpojení přidaného disku se již nevzpamatuje. Nicméně bez čachrování s disky systém jako takový běží :).

Závěr

Vím, že Visty jsou často kritizované a nedoporučovatné. Ale to, že budou takové problémy s instalací Vist, že bude veliký problém vůbec Visty na PC nainstalovat, tak to jsem si nemyslela.

Další články