Microsoft Visual Studio 2019

Datum vydání: 12. 11. 2019

Programujte ve vývojovém prostředí zdarma

Microsoft nabízí zdarma tyto vývojářské nástroje: Visual Studio Community, Visual Studio Code, Visual Studio Community for Mac.

Visual Studio Community je plně integrované prostředí (IDE), tj. umožňuje vytvářet a zároveň spouštět zdrojový kód. Je sice zdarma, ale člověk nikdy neví, kdy se může Microsoft rozhodnout tento proprietární vývojářský software nabízet za peníze. Na rozdíl od toho, Visual Studio Code je editor kódu, který je také od Microsoftu zdarma, ale jeho zdrojové kódy jsou k dispozici na github.com pod MIT licencí, takže zdarma bude navždy.

Visual Studio 2019

Visual Studio je vydáno ve třech edicích: Community, Professional a Enterprise.

Visual Studio Community 2019

Visual Studio Community je bezplatné plně vybavené integrované vývojové prostředí (IDE) pro studenty, vývojáře pro open-source a individuální vývojáře. Samostatní vývojáři mohou se sadou Visual Studio Community vytvářet své vlastní bezplatné i placené aplikace, blíže viz licenční podmínky.

Z programovacích jazyků podporuje: C#, Visual Basic, F#, C++, HTML, JavaScript, TypeScript, Python a další. Jde o univerzální platformu pro Windows, iOS a Android. Pro web lze využít: ASP.NET, Node.js, Python a JavaScript a webové platformy, jako jsou: AngularJS, jQuery, Bootstrap, Django nebo Backbone.js. Zdrojový kód lze spravovat v úložištích Git včetně GitHubu.

Visual Studio Professional 2019

Visual Studio Professional 2019 je již placenou verzí Visual Studia. Obsahuje vše, co má Community verze + nějaké další prvky. Prostředí usnadňuje vývoj v týmu. Jsou k dispozici nástroje pro agilní plánování projektů.

Visual Studio Enterprise 2019

Visual Studio Enterprise je nejdražší a nejplnější verzí Visual Studia. Obsahuje nástroje pro automatizované a manuální testování. Oproti předchozím verzím je podporován vývoj aplikací pro různá zařízení nejenom na platformě Windows, ale i Mac. Dále jsou rozšířeny možnosti testování vyvíjeného software.

Porovnání edic sady Visual Studio 2019

Přehledné porovnání jednotlivých verzí Visual Studia. Enterprise verze je nejrozsáhlejší a také nejdražší.

Visual Studio Code

Pod MIT licencí je vydán vcelku nový editor kódu Visual Studio Code. Podporuje mnoho programovacích jazyků. Umožňuje debagování přímo v kódu. Pracuje s Git příkazy. Základní představu o editoru najdete na videu: Visual Studio Code Tutorial for Beginners - Introduction. Článek Top Code Editors and IDE for PHP Development of 2019 např. pro PHP pokládá za nejlepší IDE zdarma Netbeans a nejlepší editor zdarma Visual Studio Code.

Průvodci programovacími jazyky

Další články