Update BIOSu

Aktualizováno: 10. 11. 2019, datum vydání: 24. 9. 2011

BIOS = Basic Input-Output System

Máte-li problém s hardware, může Vám někdy pomoci aktualizace BIOSu. Pokud vše funguje jak má, neměli byste příliš k aktualizaci BIOSu přistupovat. Né za všechno může ale BIOS, někdy stačí najít správné ovladače k mainboardu a k dalším zařízením...

Nefunkční hardware - hledejte ovladače k mainboardu

Koupila jsem si základní desku GA-H61M-USB3-B3 (rev. 1.0). Po instalaci Windows 7 mi bohužel na desce nefungovala síťová karta a jedno USB. Instalací ovladačů k mainboardu se vše zdárně vyřešilo. Nicméně jsem nepočítala s tím, že Windows 7 zařízení nenajdou, a že bude nutné instalovat ještě ovladače k základní desce. Zatím jsem totiž ovladače k mainboardu nikdy neinstalovala a prošlo to :).

Nicméně jsem zjistila, že má základní deska má nahraný starý BIOS verze F4, tak jsem se rozhodla pro instalaci aktuálního BIOSu verze F7 s tím, že by se možná problémy vyřešily ještě dříve. Nový BIOS nakonec nepomohl, a pro rozchození síťovky a jednoho USB byly ovladače k mainboardu stejně nutné.

Jak se dostat do BIOSu

Do nastavení BIOSu se dostanete po restartu PC stisknutím klávesy DEL.

Kde vidím verzi BIOSu

Verze BIOSu je vidět po restartu počítače ve výpisu na obrazovce hned za označením základní desky. Verze BIOSu je také uvedena přímo v BIOSu, když se do něj dostanete po stisknutí klávesy DEL.

Postup nahrání BIOSu

Pro nahrátí BIOSu máte v zásadě tři možnosti:

 1. Buď pomocí utility (zde např. @BIOS) dodávané spolu s mainboardem si BIOS aktualizujete přímo ve Windows. Jde o pohodlnější, ale rizikovější operaci. Tuto možnost nemůžete použít, pokud nemáte funkční OS Windows.
 2. Pomocí bootovatelného média spustíte aktualizaci BIOSu z tohoto média při restartu PC (nabootujete z média obsahujícího BIOS). Pokud nevlastníte disketovou mechaniku, je však celkem problém vytvořit bootovatelné médium (CD, USB). Bootovací disketa A: lze udělat jednoduše. Na bootovací médium nahrajete BIOS. Pokud součástí nového BIOSu byl i autoexec.bat, tak tento soubor Vám po nabootování sám spustí aktualizaci BIOSu.
 3. Aktualizaci BIOSu provedete přímo v BIOSu z média (např. USB Flash disk), na které nahrajete aktuální BIOS. Médium nemusí být bootovatelné! Použijete volbu Q-Flash - celkem jednoduché.

Tyto jednotlivé varianty bývají popsány v manuálu mainboardu. Jinak aktualizace BIOSu je dosti riskantní záležitost. Musíte si hlídat, abyste měli správný BIOS pro správnou desku správné revize. Revizi desky vyčtete většinou přímo pohledem na mainboard. To, kde máte vyčíst revizi opět bývá popsáno v manuálu k základní desce. Aktualizace BIOSu se příliš nedoporučuje, pokud nemáte problémy s hardware. Kdyby došlo k chybnému nahrání (např. při přerušení nahrávání), může být pak základní deska nepoužitelná!

Q-Flash

Já se rozhodla pro 3. možnost Q-Flash. Aktualizace pomocí utility dodávané k mainboardu @BIOS se mi bohužel z Windows 7 nedařila. Navíc odborníci doporučují se raději aktualizaci BIOSu z Windows vyhnout. Je to více rizikové a lecos se nemusí povést... Takže jsem si pouze pomocí utility @BIOS, BIOS zazálohovala do souboru s příponou bin. Tato záloha se může provést také přímo v BIOSu.

Stažení aktuálního BIOSu

Ze stránek výrobce základní desky jsem si stáhla aktuální BIOS F7. Konkrétně šlo o mb_bios_ga-h61m-usb3-b3_f8.exe.Tento soubor musíte nejprve spustit ve Windows. Po jeho spuštění dojde k rozbalení archivu a vytvoření tří souborů:

 • autoexec.bat
 • FLASHSPI.EXE
 • h61musb3.f8

Tyto tři soubory předpokládají, že BIOS nahrajete na nějaké bootovatelné médium (disketu, USB, CD), ze kterého po restartu nabootujete. Autoexec.bat by se pak spustil automaticky a vykonal by příkaz, který má v sobě napsaný, tj. flashspi h61musb3.f8. Bohužel disketovou mechaniku již nemám, abych jednoduše mohla vytvořit systémovou disketu a následně na ní nahrát tyto tři soubory. Postup, jak vytvořit bootovatelné USB či CD mi přišel zatím dosti obtížný. Pokud disketovou mechaniku nemáte, tak se pomocí nějakých programů vytvoří fiktivní mechanika, tam se udělá systémová disketa obsahující soubory pro zavedení systému a její obraz se pak přepálí na CD či nahraje na USB. Vzhledem k tomu, že nemám Nero, které umí vyplálit bootovací CD, tak jsem tento postup zavrhla. Vypalovací software, který používám - Ashampoo® Burning Studio 6 Free - tuto volbu nemá, ale šla by případně použít trial verze Ashampoo® Burning Studio 20, která obsahuje expertní funkce, které umožňují vyplálit bootovatelné CD (create bootable disc).

Záloha BIOSu

Před nahráním BIOSu si udělejte zálohu aktuálního BIOSu a ověřte si, zda máte správný nový BIOS (pro správnou desku)!

Zálohu aktuálního BIOSu můžete udělat přímo z BIOSu volbou uložení do souboru. Jde o volbu F11 Save CMOS to BIOS a vyberete File in HDD/FDD/USB. Aby však BIOS viděl třeba daný USB disk, musíte ho mít naformátovaný na pomocí souborového systému FAT. Můžete si také uložit BIOS do profilů, ale ty se po flashnutí nového BIOSu smažou... (Případné načtení uloženého biosu lze učinit voblou F12 Load CMOC from BIOS a vyberete File in HDD/FDD/USB.)

Ještě pozor na písmenka disků. Mohou být označena jiným způsobem, než jste zvyklí z Windows.

Nahrání BIOSu na USB disk

Nicméně není nutné, aby jste soubory nahrály na bootovatelné USB. Postačí obyčejné USB. Tak jsem BIOS si nahrála na USB disk i CD-RW disk. Bohužel BIOS mi daná média neviděl. Důvodem bylo, že jsem USB disk měla naformátován systémem souborů NTFS a nikoli FAT. BIOS vidí pouze FAT32/16/12. Opět se to dočtete obvykle v manuálu, i když u mé základní desky to v manuálu nebylo :(. Takže jsem přeformátovala USB na FAT32 a úplně obyčejně na něj nahrála všechny tři soubory: autoexec.bat, FLASHSPI.EXE, h61musb3.f8. Protože však nebudu využívat autoexec.bat, tak by měl stačit pouze soubor BIOSu, tj. h61musb3.f8.

Nový BIOS nahrajete buď z nastavení BIOSu po spuštění volby F8 Q-Flash, nebo lze Q-Flash spustit nezávisle ihned po restartu počítače (klávesová zkratka se objevuje dole ve výpisu). Pokud máte správně vložené médium, tak ho BIOS načte a zobrazí Vám na něm např. soubor h61musb3.f8. Následně potvrdíte nahrání nového BIOSu. Proces samotného nahrávání nesmíte přerušit, jinak by hrozilo poškození desky!

Po nahrání BIOSu se doporučuje zvolit volbu v BIOSu Load Optimized Defaults. Díky ní systém nastaví optimální hodnoty BIOSu. Ty si pak můžete upravit, tak jak potřebujete.

Změny v BIOSu následně uložíte a to je vše.

Pikantnost na závěr - nedostanu se do BIOSu :-)

Tak skvělé, nový BIOS úspěšně nahrán. Začala se mi místo standardní textové obrazovky objevovat grafická obrazovka BIOSu Gigabyte s volbami:

 • TAB Post screen
 • DEL Bios setup/Q-Flash
 • F9 Express recovery
 • F12 Boot menu
 • END Q-Flash

Je to tak rychlé, že to ani nestačím normálně přečíst. Mačkám DELETE a nemohu se dostat do BIOSu. Rovnou nabíhají Windows. BIOS nereaguje na DELETE. Přitom klávesnice je zaplá. Na ostatní klávesové zkratky BIOS reaguje. Je možné, že je to tím, že používám klávesnici s atypickým rozložením kláves.

Pokud máte ten samý problém jako já, tak pomůže vyskočení z grafického rozhraní pomocí klávesy TAB. Následně rychle zmáčknete DELETE, a tak se dostanete do nastavení BIOSu.

Neúspěšný upgrade BIOSu

Každá základní deska se může ale chovat trochu jinak. Já jsem zkusila upgrade BIOSu ještě na základní desce ASUS P5N-E SLI, a tam se to vůbec nepovedlo - BIOS ohlásil ještě před nahráním chybu. Měla jsem a mám verzi BIOSu 0401 a chtěla jsem upgradovat na aktuální 1406 a při pokusu to hlásilo chybu "Downgraded ROM file was not suitable for the system". Bohužel s tímto problémem se setkalo u této desky více lidí.

Původně jsem se ještě omylem pokoušela nahrát BIOS pro úplně jinou desku (na faktuře k PC byla chybně uvedena jiná deska). Naštěstí BIOS byl větší a nevešel se tam, takže upgrade neprošel a rovnou ohlásil chybu :). Proto nevěřte fakturám, tak jako já, koukejte se na výpis označení mainboardu v PC a kontrolujte ještě revizi desky fyzicky pohledem na desku.

Přeji hodně zdaru.

Další články