Excel či Word do obrázku

Aktualizováno: 10. 11. 2019, datum vydání: 17. 8. 2011

Jak vytvořit hezký obrázek (např. png) ze souboru Excelu či Wordu?

Snímek obrazovky

Jedna z možností je, použít nějaký program, který umí sejmout obrazovku. Zdarma je k dispozici IrfanView. Následně volbou Options/Capture/Screenshot vyvoláte dialog pro ukládání snímků obrazovky. Bohužel takto vytvořený snímek nemusí být zrovna příliš hezký – může obsahovat například mřížku v Excelu, musíte si následně pohrát s oříznutím obrázku apod.

Formát A4 jako při tisku

Pokud byste výsledný formát chtěli mít v podobě, která je podobná tisku připraveného dokumentu (např. A4), tak já využívám následující postup:

  1. Z Excelu či Wordu si požadovanou stránku uložím do formátu pdf (volbou Uložit jako/PDF nebo XPS). Pro starší verzi Excelu či Wordu je třeba mít nainstalován doplněk pro ukládání do pfd. MS Office 2010 umí ukládat do pdf už automaticky. Pokud se Vám pdf generované volbou z Wordu nelíbí (např. je příliš velké), můžete použít i virtuální tiskárnu (doporučuji PDFCreator). Pak do PDF tisknete…
  2. Následně použiji zdarma program Inkscape, který umí pracovat s vektorovou grafikou. Dokument v Inkscape mám o velikosti A4 a do tohoto prázného dokumentu naimpotuji příkazem Soubor/Import/vyberu připravený pdf soubor. Následně naimportované pdf umístím do dokumentu na střed volbou Zarovnat a rozmístit/zvolím Relativní přesun: Strana a vyberu vertikální i horizontální vycentrování. Takto připravený soubor si uložím (formát svg) pro případnou pozdější editaci. Ve finále soubor vyexportuji volbou Soubor/Exportovat bitmapu/vyberu „Strana“ případně „Kresba“ a nastavím si požadované pixly obrázku a vyberu typ (např. png) a zvolím volbu Export. Tímto způsobem si mohu vytvořit malé i velké náhledy daného pdf dokumentu vždy v perfektní kvalitě.
  3. Výsledný obrázek png nahraji na web či použiji jiným způsobem.

Další články