Generátor barevných schémat

Aktualizováno: 5. 10. 2020, datum vydání: 31. 10. 2014

Adobe Color CC

Hledáte vhodné barevné navržení pro web? Může vám pomoci tento generátor barevných schémat Adobe Color CC od společnosti Adobe.

Paletton.com

Dalším obdobným nástrojem je tento generátor barevných schémat. Je v češtině i angličtině a nabízí různé barevné variace. Na světě je jeho novější podoba.

Aktuální verze

Generátor barevných schémat – paletton.com
Generátor barevných schémat – paletton.com

Přínosy

Tak jsem ho trochu ozkoušela. Musím říct, že jsem zároveň zkusila vytvořit ručně svojí vlastní paletu, protože jsem chtěla dát paletám nějaký řád. Výsledek byl ale rozhodně po aplikaci ruční tvorby na webu horší, než po aplikaci vygenerované palety. Ačkoli ručně vytvořená paleta vypadala samostatně hezky, v kontextu celé www stránky nebyla nic moc. Generátor má totiž náhledy HTML stránky, což je k nezaplacení! Ihned vidíte výsledek a můžete paletu okamžitě snadno poupravit. Kromě základního nastavení určité hlavní barvy a druhu palety lze hýbat i s jednotlivými barvami umístěnými uprostřed kruhu, zvětšovat jim kontrast, světlost, tmavost apod. Úpravu provádíme tažením myší. Pro posun jednotlivých barev musíme stisknout zároveň SHIFT. Úpravu lze také dělat i matematicky přes posouvátka. V generátoru je použit malířský přístup k barvám. Základem je modrá, žlutá a červená, nikoli RGB. Kromě náhledů na www stránku v daném barevném rozpoložení si můžete barvy uložit, stáhnout rovnou CSS apod.

Nedostatky

Snad jen jediné, co mi tam schází, je možnost přesného zadání ostatních barev v paletě. Základní barvu lze zadat pomocí hexadecimálního kódu, ale ostatní barvy zadat přímo bohužel už nejdou. Ráda bych měla možnost si do generátoru zadat vlastní již vytvořenou paletu, či si paletu poupravit dle nějakých známých barev. Dále mi tam schází volba pro schéma na základě přesné komplementární (protilehlé) barvy. Lze sice u triády stáhnout posun barev skoro až na 0 stupňů, ale i tak to není přesná nula a vygenerují se dvě hodně podobné sekundární barvy. Případně bych přivítala generování protilehlých barev i na základě RGB modelu.

Starší verze

K dispozici jsou dány i starší verze těchto generátorů.

Verze 3.5

Generátor barevných schémat verze 3.5 – colorschemedesigner.com
Generátor barevných schémat verze 3.5 – colorschemedesigner.com

Tato verze umí komplementární (opačnou) barvu. Opačná barva má standardně posun v barevném spektru (hue) přesně o 180 stupňů. Nicméně v generátoru není 180 stupňů použito. Generátor používá rozložení barev, které používají malíři. Tam není opačná barva přesně naproti počítačově sestavenému spektru. Počítače a světelné modely používají model RGB (red, green, blue). Malíři používají jako základ barvy red, blue, yellow a spektrální kruh sestavují z těchto barev. Tím pádem mají vzájemně jiné komplementární barvy. Proti červené pak není azurová, ale zelená. V generátoru je použit malířský přístup, který sice není tolik přesný, ale bývá pro oko lahodnější.

Starší verze 1 a 2

K dispozici je i starší verze 1 a verze 2:

Generátor – starší verze 1 Generátor – starší verze 2

Popis funkcí verze 2

Následující popis je pro starší verzi 2, kterou jsem více používala. Dané možnosti najdete i v nové verzi, jen trochu jinde...

Nejprve si zvolíte základní barvu. Výběr základní barvy přímo z kruhu spektra je ale omezen. Pokud chcete mít jako základní barvu určitou svojí konkrétní RGB barvu, tak ji zadejte pomocí volby Zadat RGB (přibližný převod).

Pak si zvolíte způsob určení dalších barev. Máte na výběr z těchto možností (barevných schémat):

  • mono (monochromatická)
  • contrast (kontrastní)
  • triad (měkký kontrast / triáda)
  • tetrad (dvojkontrast / tetráda)
  • analogic (analogické barvy)

Jejich bližší popis najdete v nápovědě. Některá zvolená schémata si lze ještě ručně upravit pomocí vzájemné vzdálenosti barev ve spektru (zadáním angle / distance).

Nakonec si volíte variantu: výchozí, pastel, tmavý pastel, světlý pastel, kontrast, bledé.

Barvy můžete ve výsledném zobrazení pomocí šipičky vpravo cyklit a měnit tak jejich způsob zobrazení ve schématu. Aniž byste tedy měnili výslednou paletu barev, tak si schéma vizuálně upravíte tak, aby připomínalo webovou stránku. Vyberete si třeba světlý odstín základní barvy do pozadí, ostatní větší plochy vám mohou simulovat barvu tlačítek apod.

Kdo je i dnes zastáncem používání bezpečných barev, tak si může zaškrtnout volbu Omezit na bezpečné barvy (WebColors). Barvy se mu pak přepočítají na nejbližší WebColors. Navíc je zde počítáno i s různými vadami vidění, takže si můžete zkouknout danou kombinaci barev i z pohledu člověka s určitou konktrétní vadou zraku.

Vybranou kombinaci barev si lze uložit jako URL URL tohoto schématu. Zpočátku jsem si myslela, že uložené URL nefunguje, ale funguje. Jen je nutné dodatečně kliknout třeba na variantu VýchozíTu variantu to holt nějak nenačítá...

Autorem těchto schémat je Petr Staníček, jehož stránky stojí za shlédnutí.

Barvy pro web

Na stránkách w3schools.com najdeme pěkně připravené barvy pro web:

Další barevné kombinace nabízí stránka The colors of motion.

Další články