Editace (střih) videa zdarma

Aktualizováno: 4. 12. 2020, datum vydání: 30. 12. 2017

Programy zdarma pro nahrávání obrazovky

Vybírám zde programy pro Windows, které jsou k dispozici zdarma. Pořadí jsou určena podle zdrojových videí.

Zdroj: Top 5 Best FREE Screen Recording Software 2016-2017:

 1. Icecream Apps – icecreamapps.com (nahrává pouze 10minutové video, plná verze PRO je placená),
  1. File Converter – convertio.co (on-line nástroj pro konverzi videa do MP4),
 2. Free Cam – freescreenrecording.com (vyžaduje zadání emailové adresy, je bez časového omezení nahrávání, umožnuje následnou editaci videa a jeho nahrání na internet), dříve se program jmenoval iSpring Free Cam – ispringsolutions.com,
 3. Open Broadcaster Software – OBS Studio – obsproject.com (dobrý program pro nahrávání her, je pro Windows i Linux),
 4. NVIDIA GeForce Experience – ShadowPlay – nvidia.com (určeno pro ty, kteří mají grafickou kartu GeForce),
 5. SmartPixel – smartpixel.com (verze zdarma obsahuje watermark GoPlay).

Na závěr doporučuje program Fraps, ale jeho plná verze stojí peníze. Jako další nejlepší volbu pro nahrávání her doporučuje OBS Studio a pro nahrávání obrazovky iSpring Free Cam, protože tam není časový limit ani watermark a pracuje dobře.

Zdroj: Best Free Screen Recorder 2017 (video je již odstraněno):

 1. oCam – ohsoft.net (je volný pro nekomerční použití, není zde časový limit ani watermark , vhodný pro nahrávání her i desktopu, ukládá do mp4, umí zaznamenávat kliknutí myši, dostupný pouze pro Windows),
 2. Open Broadcaster Software – OBS Studio – obsproject.com (open source software, je trochu složitější na nastavení, není zde zvýraznění kurzoru myši),
 3. NVIDIA GeForce Experience – ShadowPlay – nvidia.com (určeno pro ty, kteří mají grafickou kartu GeForce, není optimalizováno pro nahrávání desktopu, nezdůrazňuje kurzor, určeno hlavně pro nahrávání her),
 4. Free Cam – freescreenrecording.com (jednoduchý pro užívání, bez časového limitu, bez watermark umí zvýrazňovat kurzor a kliknutí myši, nahrávat v plném rozlišení full HD, pouze 15 fps, není dobrý pro nahrávání her),
 5. Icecream Screen Recorder – icecreamapps.com (pro Windows i Mac, časový limit 5 minut, omezena maximální velikost souboru, verze zdarma má spoustu limitů, nahrává do webM (VP8) souboru, který není tolik podporován, umožňuje plné rozlišení, animaci kliknutí a je bez watermark).

Oblíbený program autora videa je Bandicam – bandicam.com. Jeho plná verze není ale zdarma. Licence na 2 PC ale vychází již znatelně levněji.

Zdroj: Best Free Screen Recording Software 2017:

 1. Camstudio – camstudio.org (jde o opensource program, bohužel poslední verze je z roku 2013, exportuje do avi),
 2. Free Cam – freescreenrecording.com.

Můj současný favorit iSpring

Za sebe doporučuji software Free Cam (dříve iSpring), který mi fungoval ihned po instalaci bez nějakého nastavování a umožňuje snadnou editaci a uložení videa. Na webu je nápověda. Soubor je uložen ve formátu wmv. Pro jeho konverzi do mp4 stačí použít on-line konvertory.

On-line konvertory do MP4

Další software

Quik | Desktop

Výrobce kamer GoPro nabízí pro editaci videa zdarma ke stažení software Quik | Desktop. Software je určen pro Windows 10 či vyšší.

Avidemux

Avidemux je opensource software pod licencí GNU GPL, díky tomu je a vždy bude dostupný zdarma. Avidemux je jedním z nejstahovanějších programů pro editaci videa na slunecnici.cz. Jeho instalace je možná na Windows, Linuxu i Mac OS. K dispozici je nápověda. Avidemux umí pracovat s různými video formáty. Titulky se přidávají jako samostatný soubor. Pro načtení WMV souboru bylo nutné soubor převést do jiného formátu – ASF či MP4.

Konvertory videí – převod WMV souboru

VCL media player

Převod WMV souboru zvládl program VCL media player, který umí kromě přehrávání také konverze do různých formátů. Vybrala jsem volbu Média » Převést / Uložit… » Soubor (vybral se wmv soubor) » Převést / Uložit » Profil: Video - DIV 3 + MP3 (ASF) a zadal se cílový soubor s příponou asf » Spustit. Takto uložený asf soubor již Avidemux načetl a zobrazil bez problémů.

FormatFaktory

Jde použít i jiný způsob, a to převod formátu WMV např. do MP4 či AVI. Pro tento postup jsem zvolila program FormatFactory, který je jedním z nejpoužívanějších programů pro konverzi videí. Program se nainstaluje do adresáře C:\Program Files (x86)\FreeTime\FormatFactory. Bohužel si vytvořil adresář přímo na disku C v adresáři C:\FFOutput, kam ukládá zkonvertované soubory, což se mi nelíbí. Výstupní složku lze však změnit vlevo nahoře na jiný adresář. Také se nedokázal sám přidat do Start menu. Nicméně ovládání programu je pěkné, umí konvertovat videa, audia, obrázky. Dokonce by měl umět ořezávat video. Soubor MP4 či AVI je Avidemux již schopen načíst.

Videotutoriál

Další informace

Profesionálové se jistě podívají i po komerčních programech, jejichž ceny jdou někdy i do desetitisíců korun.

Další články