Joomla Redirect Manager

Aktualizováno: 7. 11. 2019, datum vydání: 6. 3. 2011

Joomla Redirect ManagerAdministrátor Joomly 1.6 (redakčního systému pro tvorbu webu) jistě ocení komponentu komponentu Redirect. Tato komponenta přístupná v menu administrace Components > Redirect, umožňuje snadné přesměrování zastaralých URL na nová URL.

Nefunkční redirect v Redirect Manageru

Komponenta je skvělá, hojně jsem jí využila při přechodu starého webu na nový. Bohužel jsem se setkala s tím, že mi v určitých případech nefungovala správně.

Bylo to v těchto případech:

  1. Mé nové URL bylo příliš dlouhé a Joomle se to již nevešlo do políčka databáze. Joomla mi New URL zkrátila - ořízla, takže po uložení bylo přesměrování nefunkční.
  2. Menu mých stránek mělo v Menu Manageru nastaveno, že se daná položka menu odkazuje přímo na jednoduchou stránku (Menu Item Type: Articles » Single Article). V tomto případě sice Joomla přesměrovala starou stránku na správné URL, ale z nějakého mně neznámého důvodu stránku nenašla a nezobrazila. Joomla zobrazovala chybovou hlášku "Article not found".

Bod 2. mne trápil nejvíce, protože se zrovna jednalo o velice důležité stránky webu. Zrovna u klíčových stránek webu si obvykle necháváte přes menu zobrazovat konkétní jednoduchou stránku.

Joomla Redirect Manager

Žádné funkční řešení přímo přes Redirect Manager jsem nenašla. Bod 1. se částečně nechal vyřešit přesměrováním na nějaké kratší URL.

Řešení redirectu přes .htaccess

Nakonec jsem problém vyřešila redirectem pomocí skrytého souboru .htaccess. Do tohoto souboru se zapíše přesměrování například těmito řádky - Redirect 301 stará URL nová URL:

Redirect 301 /rezervace.php http://www.vachtova.cz/rezervace
Redirect 301 /ucetnictvi/pdf/dan-z-pridane-hodnoty-denik.pdf http://www.vachtova.cz/images/ucetnictvi/ke-stazeni/ucebni-pomucky-a-schemata/34-dan-z-pridane-hodnoty/dan-z-pridane-hodnoty.pdf

Pěkný návod pro použití souboru .htaccess najdete na jakpsatweb.cz: Soubor .htaccess.

Tím, že soubor začíná tečkou, tak to znamená, že jde o skrytý soubor. Jde o obyčejný textový soubor, který můžeme umístit do rootu vašeho webu. Tímto souborem můžete měnit určitá nastavení vašeho webu. Redirect zapsaný do tohoto souboru Vám bude fungovat i na "single article" i na příliš dlouhá URL. Pokud tento soubor nemáte na webu, tak si ho můžete ručně vytvořit. Jde o textový soubor, který si pojmenujete .htaccess.

Tím, že soubor je skrytý, tak abyste ho viděli v souborovém manažeru, musíte obvykle extra povolit zobrazení skrytých souborů. Například v Total Commanderu jde o volbu: Konfigurace > Možnosti > Zobrazení > Zobrazení souborů > vyškrtnout volbu Zobrazovat skryté a systémové soubory (pouze pro experty!). Na disku by se Vám pak takovýto soubor měl zobrazovat. Když jsem byla připojená přes FTP, tak jsem tam bohužel nahraný tento soubor i tak neviděla, i když jsem ho tam nahrála. Nicméně tam byl nahraný a byl vidět například přes administrátorské rozhraní mého hostingu.

Redirect přes PHP funkcí header

Další možností by bylo umístit redirect do php souboru, který se bude jmenovat stejně jako vaše stará stránka php a nasměrujete stránku na nové URL.

<?php
header('Location: http://www.vachtova.cz/cenik.php');
?>

Bohužel toto není vhodné, pokud máte stránek pro přesměrování hodně. Staré stránky Vám pořád zabírají na webu místo a překáží.

Další články