Vyzkoušení a instalace Joomly

Aktualizováno: 7. 11. 2019, datum vydání: 5. 3. 2011

Demo Simplescripts.com

Pro jednoduché vyzkoušení redakčního systému Joomla můžete vyzkoušet například demo na serveru simplescripts.com. Bohužel toto demo Vám bude fungovat pouze chvilku, než Vám ho někdo jiný smázne. Další nevýhodou je, že nemáte přístup k databázi, takže se nemůžete podívat například na strukturu tabulek.

Nicméně server simplescripts.com je výborný pro ozkoušení různých skriptů. Uděláte si základní představu o funkčnosti, aniž byste se zdlouhavě zabývali tím, jak daný skrip nainstalovat na server. Toto ozkoušení by měl zvládnout i laik.

Lokální instalace EasyPHP

Pokud se Vám redakční systém Joomla zalíbil, je lépe si ho v klidu vyzkoušet na svém PC. Abyste mohli skripty a databázi provozovat na svém PC, potřebujete server s instalací PHP a MySQL. Pro tento účel může být pro svou jednoduchost ideální například server EasyPHP. Server se instaluje přímo do adresáře dokumentů, abyste měli přístup k zápisu souborů. Program se musí spustit s oprávněním správce.

EasyPHP navíc nabízí instalaci modulů, mezi nimiž je i Joomla. Stačí si modul stáhnout a nainstalovat ho. Jde o jednoduchý exe soubor. Stejně jako instalace EasyPHP, i instalace modulů je velice jednoduchá. Instalace sama Vám vytvoří databázi i potřebné adresáře. Instalace je včetně ukázkových dat. Bohužel nemáte žádnou možnost, jak instalaci ovlivnit. Instalované moduly máte následně k dispozici přímo ze správy EasyPHP. Správa serveru je po spuštění přístupná trochu neobvykle přes pravé tlačítko z panýlku na hlavní liště (vpravo poblíž datumu). Nicméně tato záležitost je už určená spíše webmasterům a začínajícím programátorům.

Pokud se Vám automatická předpřipravená instalace Joomly v EasyPHP omrzí a chtěli byste si vyzkoušet "ostrou" instalaci Joomly, nic Vám nebrání. Můžete nahrát přímo originální Joomlu staženou ze stránek Joomly do adresáře www, založíte si v PHPMyAdmin databázi pro Joomlu a následně spustíte instalaci Joomly dle návodu pro instalaci Joomly. Pro adresář, kde máte nainstalovanou Joomlu je vhodné v administraci EasyPHP si vytvořit alias. Nastavení vhodná pro Joomlu můžete následně ovlivnit zápisy v souborech php.ini či .htaccess.

Ostrá instalace na server

Po té, co si instalaci vyzkoušíte doma na svém lokálním serveru, můžete se případně pustit i do instalace na ostrý server na internetu. To už obvykle není tak jednoduché, protože kromě založení databáze a spuštění instalace je často nutné server donastavit, aby vyhovoval požadavkům Joomly. Některé hostingy jsou pro Joomlu příznivější a mají hosting přímo pro Joomlu předpřipraven, jiné si musíte donastavit sami, pokud to vůbec bude možné. A to už může být docela zábava :-).

Další články