Sama za sebe doporučuji si zvyknout co nejvíce používat a dávat přednost open source programům. Jde o programy naprogramované a vyvíjené pod volnou licencí, která zaručuje, že sotware je a bude zdarma a kdokoli si může stáhnout kód tohoto programu. Open source programy často bývají dostupné pro různé platformy: Linux, Windows i macOS. Když byste náhodou přešli na jiný operační systém, nebude vám přechod dělat problémy. Také se u open source programů nestane, že by program byl najednou po určité době zpoplatněn. Protože je kód otevřený, je zde větší jistota, že program neobsahuje skrytě nějaký škodlivý malware.
Nevýhodou open source programů často bývá, že obsahují různé drobné chyby a někdy pro čistě profesionální použití nestačí a je nutno pro profesionální použití koupit placený komerční nástroj. Ve většině případů, obzvláště pro domácí použití, bývají open source programy plně dostačující.
Kancelář
Mnoho lidí si myslí, že se neobejde bez Microsoft Office a neustále za tyto programy platí peníze. Navíc politika Microsoftu stále více uživatele nutí k pravidelným platbám za předplatné. Jsou však zde i jiné alternativy.
- LibreOffice (odnož OpenOffice.org) – open source kancelářský balík podobný MS Office. Dostupný je pro Linux, macOS i Windows. LibreOffice sice není tak vymakaný jako MS Office, nícméně na základní použití stačí. V Calcu (obdoba Excelu) uděláte též kontingenční tabulky (pivot table) i souhrny. Excelovské soubory načtete, ale bezchybnou kompatibilitu nečekejte.
- Adobe Acrobat Reader DC – software od Adobe pro čtení pdf souborů.
Různé
- Prohlížeče: Microsoft Edge, Firefox, Google Chrome,
- Poštovní klient: Mozilla Thunderbird,
Správce souborů pro Windows
- Total Commander – jde skvělý souborový manažej. Jde o shareware, což znamená, že pro legální použití je nutno koupit licenci. Licence je pro uživatele doživotní. Program nicméně funguje dál i bez zakoupené licence. Total Commander je určen pouze pro Windows. Dle mého názoru se licenci vyplatí koupit.
- FreeCommander – software podobný Total Commanderu. Na rozdíl od Total Commanderu je zcela zdarma, ale obsahuje dle mých zkušeností více chybiček. Program je též určený pouze pro Windows.
Vypalování a kopírování
- Ashampoo® Burning Studio FREE (nutná je malá registrace pro získání klíče),
- Ashampoo Burning Studio 6 Free.
Grafika a multimédia
- Bitmapová 2D grafika: Gimp – program podobný Photoshopu, ale zdarma, jde o open source, dostupný pro Windows, OS X, Linux.,
- Vektorová a DTP grafika: Inkscape, Scribus + Ghostscript,
- 3D grafika: Blender – jde o open source, dostupný pro Windows, macOS, Linux.
- Prohlížeč obrázků: IrfanView – prohlížeč obrázků, umí snímky obrazovky, dostupný pro Windows.
- Nahrávání obrazovky: Free Cam – program dostupný pro Windows po zadání emailu.
- Přehrávač videí: VLC media player – open source program dostupný pro Windows, macOS, Linux, Android.
Programování
Editory kódu
- Visual Studio Code – výborný IDE editor od Microsoftu. Dostupný je jak pro Windows, tak pro macOS i Linux (např. Ubuntu).
- Eclipse – IDE editor jazyků: Java, C/C++, JavaScript/TypeScript, PHP, dostupný pro macOS, Windows a Linux.
- Apache NetBeans – IDE editor jazyků: Java, JavaScript, PHP, HTML5, CSS, dostupný pro macOS, Windows a Linux.
- Bluefish Editor – jednoduchý editor HTML kódu a mnoha dalších jazyků, k dispozici pro Windows, OSX, Linux.
- Editor (X)HTML, PHP, MySQL, Java, C++: PSPad, Apache NetBeans, Java SE JDK (licence Javy od Oracle již není volná, volná je OpenJDK).
Vývojová prostředí
- Webový server: XAMPP (Apache + MariaDB + PHP + Perl), EasyPHP (PHP, Apache, MySQL, Nginx, PhpMyAdmin, Xdebug, PostgreSQL, MongoDB, Python, Ruby pro Windows).
- Visual Studio 2019 (Visual Studio Community 2019) – lze kódovat v jazycích: C#, Visual Basic, F#, C++, HTML, JavaScript, TypeScript, Python a dalších, umožňuje vytvářet aplikace pro Android, iOS a Windows i webové aplikace a cloudové služby.
- Pascal: FreePascal.
Virtuální PC
- Oracle VM VirtualBox – nástroj pro virtualizaci operačního systému. Můžete například na Windows provozovat Linux, či na Linuxu Windows apod. Jde o open source dostupný pro Windows, Linux, Macintosh a Solaris. Díky virtualizaci si můžeme ozkoušet různé operační systémy najednou a hrát si s nimi na jednom počítači.
UML Diagramy
- UMLet – open source nástroj pro tvorbu UML diagramů.