EasyPHP 17.0

Datum vydání: 21. 4. 2020

Pokud chcete provozovat PHP a MySQL jednoduše přímo na svém počítači, lze si nainstalovat EasyPHP. Já tedy používám raději podobný server XAMPP. EasyPHP je balíček, kde máte již předinstalovaný linuxový server Apache s databází MySQL a s programovacím jazykem PHP. Podporovaná verze je až PHP 7.3.x. Vytvoříte si tak lokální server, na kterém můžete provádět vývoj vaší webové aplikace. Nemusíte umět správu serveru, přesto budete schopni programovat. Produkční server vám již může zajistit správce hostingu, kam pak skripty nahrajete. EasyPHP DevServer není stavěný jako produkční server, ale je určen čistě pro vývoj.

Aktuální verze EasyPHP Devserver 17.0 obsahuje moduly: Virtual Hosts Manager, Xdebug Manager, PhpMyAdmin, WordPress, PrestaShop, Drupal, Joomla!, Webgrind, Codiad Editor. Součástí EasyPHP jsou komponenty: PHP, Apache, MySQL, Nginx. EasyPHP může fungovat i jako ostrý produkční web server nainstalovaný do prostředí Windows.

Instalace

EasyPHP nainstalujete do Windows stejně jako jakýkoli jiný program.

Nástroje pro vývojáře

Na stránkách v sekci download najdeme ještě zajímavé nástroje pro vývojáře. Lze doinstalovat nástroje pro Python, PHP, R, Ruby, Julia, Latex. Za zmínku stojí také nástroj kodeshot, pomocí kterého jednoduše vygenerujete obrázek ze vloženého zdrojového kódu.

Mé zkušenosti s verzí EasyPHP 12.1 z roku 2013

Instalace

Dřívější verzi 12.1 bylo nutno instalovat přímo do dokumentů uživatele, např. „C:\Users\Vachtova\Documents\EasyPHP-12.1“. Bylo totiž zapotřebí, aby uživatel měl práva pro správu adresářů a souborů, které se instalací vytvoří. V tomto adresáři byly také uloženy své weby vytvořené v rámci EasyPHP – budete je mít umístěny v adresáři EasyPHP-12.1/www.

Přístupy do databáze MySQL (u dřívější verze)

Server (host): 127.0.0.1
Uživatel (username): root
Heslo (password): bez hesla

Přístup do databáze je přes modul PhpMyAdmin.

Odinstalace

Nainstalovaný program EasyPHP nenajdete v ovládacích panelech Windows mezi nainstalovanými programy. Nejde tudíž standardní cestou odinstalovat. Nicméně EasyPHP se přidá do nabídky Start, kde je i odkaz na odinstalaci programu. Případně jde jednoduše smazat adresář EasyPHP, který se při instalaci vytvořil.

Další články