Průzkum trhu – návštěvnost serverů

Aktualizováno: 29. 4. 2020, datum vydání: 1. 3. 2011

Zvažujete vytvoření projektu na internetu? Pak si můžete udělat svůj vlastní „průzkum trhu“ v tom směru, jaké návštěvnosti jsou schopny určité internetové servery dosáhnout. Uděláte si alespoň základní představu o tom, jak by mohl být úspěšný Váš projekt určitého rozsahu a určitého zaměření. Od návštěvnosti se pak obvykle odvíjí počty potenciálních zákazníků a příjmy za reklamu.

Monitoring návštěvnosti

Pro tento účel můžete využít monitoring návštěvnosti, do kterého se určité weby přihlásily. Chtěla bych zde poznamenat, že v monitorinzích není nikdy obsažen celý internet, protože monitoringy nejsou schopny zjistit návštěvnost serveru bez toho aniž aby se umístil kód monitorovací služby přímo na stránky daného serveru. Mezi ty známější monitorovací služby patří například navrcholu.cz a toplist.cz. Tyto dvě statistiky používají obvykle menší servery, protože monitorovací služby jsou zde zdarma. Zde například vede jendnoznačně server Funny Games.

Profesionální větší servery se Vám podaří spíše najít na placené službě netmonitor.cz. Konkrétně na stránce veřejné výstupy jsou k dispozici měsíční zprávy o návštěvnosti ve formátu xls. Pokud si data nechcete stahovat, můžete využít i NetMonitorOnline. Můžete si tak přečíst návštěvnost serverů novinky.cz, idnes.cz atd. Zjistíte, že českému internetu kraluje seznam.cz, následovaný novinky.cz, seznamzpravy.cz, super.cz a idnes.cz. Z hlediska kategorií vedou komunikační služby, rozcestníky, zpravodajství, e-komerce, bulvár, databáze.

Monitorovací služby jsou důležité jednak pro tvůrce webů a hlavně pro potenciální inzerenty, kteří se budou následně rozhodovat, na jaký sever umístí reklamu svého produktu.

Ještě zajímavá služba na internetu je GEMIUS Ranking. Vývojářům může tato služba pomoci pro vytvoření představy o zastoupení operačních systémů, prohlížečů a zařízeních na webu. Na základě těchto údajů mohou následně lépe optimalizovat zdrojový kód stránek podle požadavků trhu. Z operačních systémů vedou Windows následovaný Androidem. Zastoupení zařízení PC a mobilů je zhruba stejné, lehce o pár procent vítězí zatím počítače.

Další články