Tvorba webových stránek vlastními silami

Aktualizováno: 7. 11. 2019, datum vydání: 1. 3. 2011

Chcete si vytvořit svůj web? Pak máte na výběr z několika možností. Můžete si vytvořit web zdarma či za mírný poplatek pomocí již hotového webového rozhraní, můžete využít již hotové redakční systémy, můžete si web naprogramovat pomocí frameworků, nebo si můžete kompletně web udělat celý sami. Pokud se ani na jedno necícíte, pak zbývá poslední možnost - zadat tvorbu webu profesionální firmě či nějakému studentovi.

Základním pochopením internetu pro veřejnost se zabývá projekt Jak na internet od sdružení CZ.NIC.

Jednoduchý web zdarma - zvládne to každý

Pro koho to je?

Jde o volbu přístupnou široké veřejnosti. Pro používání ani rozchození svých stránek nemusíte být odborníkem v IT. Vytvoření stránek by měl zvládnout pomocí těchto systémů i laik. Na druhou stranu administrace stránek vyžaduje určitou počítačovou gramotnost. Není vždy úplně jednoduché se v daném systému rychle zorientovat a stránky hned udělat dle svých představ.

Toto varianta je určená hlavně pro laiky, kteří chtějí mít web levně, chtějí se o web starat sami - mít možnost ho kdykoli zaktualizovat - a jsou ochotni své požadavky přizpůsobit určité „šabloně“.

Kde službu najdu?

V současné době je webů, které nabízejí tuto službu nespočet. Uvedla bych zde ty známější:

 • estranky.cz – jedná se o velice navštěvovaný a využívaný server umožňující vytvoření vlastních stránek.
 • webnode.cz – nabízí možnost tvorby osobních stránek, firemních stránek a internetového obchodu. Administrace využívá nové technologie Web 2.
 • webminimum.com – nabídka webu zdarma ve spolupráci se seznam.cz

Soupis nejznámějších on-line redakčních systémů najdete například na serveru:

 • stránky zdarma – poskytují přehled nejpoužívanějších on-line systémů pro tvorbu webu. Najdete zde soupis on-line systémů od stránek, galerií, blogů, rekakčních systémů, diskuzních fór až po e-shopy. Jsou zde také uvedeny i hostingy, které jsou zdarma.

Jak to funguje?

Tyto servery poskytují již naprogramované prostředí administrace stránek. Stránky jsou umísněny na jejich serveru (počítači na síti). Vy se zaregistrujete na tomto serveru a oni Vám zpřístupní možnost vytvoření webu. Web si můžete obvykle vytvořit zdarma. Pro náročnější uživatele, kteří vyžadují více funkcí či web chtějí provozovat na své doméně, je web zpoplatněn měsíčním či ročním paušálem. Web se vytváří pomocí administrace přístupné přes web. Vzhled stránek můžete měnit pomocí již předem připravených šablon a dále pomocí úpravy stylů (CSS). Určité obrázky (typicky v záhlaví a zápatí) lze nahradit v šabloně vlastními. Kompletní změna šablony na Vaši vlastní je sice možná, ale vyžaduje již znalosti HTML.

Redakční systémy - zvládne to skoro každý

Pro koho to je?

Jde také o volbu určenou široké veřejnosti. Rozchození redakčního systému již není tak jednoduché. Systém vyžaduje instalaci na server, kterou zvládne programátor, nikoli však běžný uživatel. Běžný uživatel ale můžete využít služeb hostingů, které již mají tyto systémy naintalované.

Kde redakční systém najdu?

Mezi nejznámější redakční systémy patří:

 • Joomla – robusnější redakční systém naprogramovaný v PHP na databázi MySQL
 • WordPress – blogovací systém určený spíše pro menší weby naprogramovaný v PHP na databázi MySQL
 • Drupal – systém naprogramovaný v PHP na databázi MySQL

Soupis nejznámějších redakčních systémů najdete například na serveru:

Jak to funguje?

Tyto systémy jsou zdarma a můžete si je stáhnou a nainstalovat na vlastní hosting. Pokud si je budete chtít nainstalovat na vlastním hostnigu, tak se pravděpodobně neobejdete bez zkušeností programátora. Jakmile bude redakční systém zprovozněn, tak máte vyhráno. I laik (počítačově gramotný) by měl být schopen tvorby stránek v tomto systému. Pokud nemáte žádného programátora, který by Vám aplikaci nainstaloval, nevěšte hlavu. V tom případě můžete využít hostingů, které jsou nakonfigurovány tak, aby byla instalace redakčních a jiných podobných systémů co nejjednodušší, nebo jsou tyto systémy rovnou předinstalovány. Doporučovala bych Vám volit ty, kde jsou rovnou systémy zdarma předinstalované.

Kde službu najdu?

Hostingy s podporou redakčních systémů:

 • Webhosting C4 – server je nakonfigurován tak, aby byla instalace redakčních a jiných podobných systémů co nejjednodušší
 • Český hosting – na hostingu běží oblíbené open source aplikace
 • Best hosting – Joomla, Drupal, WordPress jsou zde předinstalovány zdarma
 • Zserver – Joomla, Drupal, WordPress jsou zde předinstalovány zdarma

Můžete také využít zajímavý zahraniční web simple <scripts>, který umožňuje snadnou instalaci skriptů v případě, že využíváte nějaký z jimi doporučovaných hostingů. Instalace proběhne „na jeden klik“. Můžete si vyzkoušet i demo aplikací, což je skvělé :-).

Docela zajímavý je projekt Artisteer, který Vám umožňuje generovat šablony do Joomly, Drupalu, Wordpressu a řady dalších.

Frameworky – aneb naprogramuji si vlastní redakční systém

Pro koho to je?

Toto řešení je určeno pouze pro programátory. Programátoři si pomocí frameworku naprogramují příslušnou webovou aplikaci včetně administrace přesně dle svých představ.

Kde framework najdu?

Oblíbené frameworky:

 • Zend Framework – jedná se o dosti známý a rozšířený framework naprogramovaný v PHP.
 • Symphony – framework naprogramovaný v PHP.
 • CakePHP – framework naprogramovaný v PHP.
 • Nette Framework – jde o framework od českého autora Davida Grudla odkaz naprogramovaný v PHP.
 • Ruby on Rails – používá ne příliš známý programovací objektový jazyk Ruby. U nás není bohužel příliš rozšířen. Jde o průkopníka MVC modelu.

Další výčet frameworků můžete najít například na:

Všechny zde uvedené frameworky používají tzv. MVC model (Model-view-controller).

Jak to funguje?

Frameworky umožňují programátorům rychleji a pohodlněji programovat webové aplikace. Framework obsahuje různé knihovny a předem připravené funkce. Nutí programátora vytvářet stránky určitým způsobem za dodržení určité stuktury programového kódu. Jedná se o určitou nadstavbu samotného programovacího jazyka. Framework je vhodný tam, kde programátor vytváří web většího rozsahu. Programátor si může svůj vlastní framework naprogramovat i sám, ale zabere mu to spoustu času a většinou neudělá lepší návrh než ten, který je již mnohokrát vyzkoušený.

Framework je jenom nástroj pro to, aby si programátor následně mohl naprogramovat aplikaci (webové stránky), přesně podle svých přestav. Může si pak vytvořit podobné redakční systémy, které jsou popisovány výše, ale přesně tak, jak chce. Má plnou kontrolu nad kódem, vzhledem a funkčností stránek.

Toto řešení se jeví pro programátora obvykle jako nejvhodnější varianta.

Web si naprogramuji od základů

Pro koho to je?

Toto je řešení pro programátora, který nechce využívat někým vytvořený framework, případně si framework naprogramuje zcela sám podle svých představ. Web si naprogramuje i s administrací od píky. Jde o pracné řešení šité přesně na míru. Programátor na druhou stranu přesně ví, nebo by alespoň měl vědět, co jeho program dělá. Kód programu není zbytečně dlouhý a složitý.

Bez použití frameworku (ať už vlastního či cizího) je toto řešení bohužel použitelné pouze pro malé weby. Pokud jde o úpravu HTML, tak může například použít editor PSPad.

Web si udělám ve WYSIWYG editoru

Web si může laik vytvořit i pomocí WYSIWYG (What You See Is What You Get) editoru, například pomocí Microsoft FrontPage či Adobe Dreamweaver. Toto řešení mně ale v současné době už příjde jako méně vhodné, protože webům schází administrace, dynamická funkčnost. Je to řešení vhodné spíše pro malé a statické stránky nenapojené na databázi.

Udělám si web na facebooku

Asi bych neměla zapomenout zde na facebook, i když já ho zatím oblíbený nemám... Stačí, abyste si zde udělali účet, a můžete začít vkládat na své stránky příspěvky.

Další články