Jak rozchodit Ghostscript v programu Scribus

Aktualizováno: 7. 11. 2019, datum vydání: 1. 3. 2011

Scribus je program pro sázení textů. Je zdarma. Jde o alternativu například k placeným DTP programům typu QuarkXpress. Když jsem ho nainstalovala, objevovala se mi při spuštění chybová hláška, že není nainstalován Ghostscript, že proto nebudou fungovat importy EPS (Encapsulated PostScript) souborů. Protože chci pracovat s vektorovou grafikou a načítat ve Scribusu vektorové soubory, tak jsem se rozhodla tento problém řešit.

Pozn. ze dne 11. 9. 2011: Návod níže je psán pro starší verzi Scribusu. Má nová zkušenost s aktuálnější stabilní verzí Scribusu 1.3.3.14 Windows 32-bit je taková, že stačí nainstalovat příslušný Ghostscript 9.04 (pro OS Windows Vista 64-bit mi pro 32-bitový Scribus fungoval pouze 32-bitový Ghostscript) a Scribus si vše už najde sám a tím vše končí :).

Návod pro starší verze - aneb kdyby to nepomohlo

Našla jsem návod jak zprovoznit EPS pro pro grafický program GIMP. Nebyl to návod přímo pro Scribus, ale to navadilo. Nainstalovala jsem Ghostscript.

Instalace

Bohužel instalace neproběhla úplně v pořádku. Ghostscript vyžadoval pro svou instalaci nejen práva správce, ale musíte být přímo jako správce na PC přihlášeni. Pokud Ghostscript nainstalujete pod jiným uživatelem než správcem, tak se ke konci instalace objeví varovná hláška, že nemáte dostatečná práva na zápis souboru (asi při vytváření souboru zástupce).

Protože Ghostscript neumí správně pracovat s uživateli, tak jsem si následně musela poznamenat cestu ke spouštěcímu programu, abych si ručně mohla vytvořit pod jiným uživatelem zástupce pro spuštění programu. Můžete si zástupce také zkopírovat. Nebo se na to můžete i vybodnout, protože přímo Ghostscript asi sami spouštět nebudete. Nicméně ve vlastnostech zástupce jsem si přečetla následující cestu i s parametry pro spuštění: "C:\Program Files\gs\gs8.71\bin\gswin32.exe" "-IC:\Program Files\gs\gs8.71\lib;C:\Program Files\gs\fonts".

Tuto cestu budeme ještě potřebovat, protože samotná instalace programu Ghostscript nestačí. Scribus totiž Ghostscript automaticky nenajde a musíte mu v nastavení říci, kde ho má hledat. Holt jsou to programy zdarma, tak jim člověk musí lecos "odpustit".

Nastavení Scribusu

Ve Scribusu se musí následně nastavit:
Menu Soubor » Nastavení » Externí nástroje » Interpret PostScriptu » gswin32c.exe » změnit na aktuální:
zde vyberete složku C:\Program Files\gs\gs8.71\bin\gswin32.exe nebo přímo zadáte cestu i s parametry:
C:\Program Files\gs\gs8.71\bin\gswin32.exe -IC:\Program Files\gs\gs8.71\lib;C:\Program Files\gs\fonts

Teď již by se Vám měl Ghostscript automaticky načítat při spuštění Scribusu.

Načtení eps do bitmapy

Následně jsem zkoušela načtení eps či pdf do obrázku. Načítala jsem vyexportované eps z vektorového programu Inscape. Výsledek byl však katastrofální. Výstupní pdf, které jsem si pomocí Scribusu nechala vygenerovat, bylo příšerné. On totiž jak Inscape, tak Scribus pro exporty a importy využívá příliš malé dpi. Tím, jak se eps načetl do obrázku, tak Scribus vektorový formát předělal do formy rastrovaného obrázku s malým dpi (asi 72 dpi) a ještě ten obrázek neodpovídal originálu.

Nastavení rozlišení pro import a export

Rozlišení pro import a export lze nastavit. Dpi pro import eps lze nastavit ve stejném okně, jako jste nastavovali cestku k programu Ghostscript. Je to hned pod nastavením cesty. Nastavila jsem si tam 300 dpi. Podobně například v Inscape, ze kterého jsem generovala eps je nutné nastavit export s 300 dpi. Tam jde o volbu: Soubor » Nastavení Inscape » Import/export » Výchozí rozlišení pro export » 300 dpi. Teprve po této úpravě byl výsledný export do pdf ze Scribusu použitelný. Pozor, zobrazení náhledů v programu Scribus neodpovídá grafickému výstupu. Náhledy jsou z důvodu urychlení programu zobrazovány s menším dpi. Toto dpi pro náhledy lze také upravit.

Načítáme vektorově eps

Ve Scribusu by mělo jít eps načíst i jako vektorový formát bez ztráty kvality. Blíže o importu najdete v článku Poznámky k importu EPS/PS do Scribusu. Také podle článku na grafika.cz: Poznejte Scribus aneb sazba ve stylu open source. by eps mělo být vektorové. Mně se to zatím nedaří. Je možné, že je to tím, že mi Inscape převedl eps do bitmapy. Nevím…

Načítáme vektorově cvs

Nicméně vektorový program Inscape ukládá soubory do vektorového formátu cvs. Scribus umí načítat i přímo tento formát cvs. Není to však přes obrázek, ale pomocí volby: Soubor » Importovat » Získat vektorový soubor. Takže vektorovou grafiku naprosto bez ztráty kvality lze načíst i tímto způsobem :).

Další články