Články

Omlouvám se, ale nepodařilo se mi nastavit správné přesměrování stánek a předělávám nyní web. Svou stránku najdete tak, že do URL (adresního prostoru stránek) můžete zadat adresu ve tvaru https://www.itcek.cz/clanky/clanek/[cislo] např.: https://www.itcek.cz/clanky/clanek/295, kde jako poslední parametr [cislo] uvedete číslo článku, které vidíte v adresním řádku např. https://www.itcek.cz/?id=295 jako číslo 295 apod. Postupně vyhledávače zaindexují nové adresy, ale bude to chvíli trvat… Děkuji za pochopení.

SEO - Search engine optimization

Tento článek je psán spíš pro úplné začátečníky, kteří o SEO neví skoro vůbec nic a potřebují dostat svůj web na web. SEO je zkratka pro Search engine optimization, tedy optimalizace webu pro vyhledávání. S touto optimalizací, kterou se pak zabývají většinou weboví odborníci, souvisí první věc a to problém, jak dostat nově vzniklou webovou stránku vůbec na web a do vyhledávačů a jak získat její co nejlepší pozici ve výsledcích vyhledávání. První pozice ve výsledcích vyhledávání by chtěli všichni, ale jak asi sami tušíte, to není možné…

pokračování…

HTML a CSS tutoriály

Tutoriály HTML + CSS + JavaScript v češtině

 • Jak psát web – jakpsatweb.cz – toto je hodně „stará“ stránka, která vznikla v dobách začátku internetu a od té doby se v zásadě „nezměnila“. Nicméně pořád na ní najdete ten správný základ, obzvláště, pokud začínáte. Autor Dušan Janovský ji průběžně aktualizuje se zachováním dnes již „retro designu“.
 • Webové stránky krok za krokem – itnetwork.cz, web je velice dobře zpracovaný, některé články mohou být však na předplatné.
 • Pavel Satrapa www kousky – Pavel Satrapa je učitel, jeho kurz je přehledný, jen bych chtěla podotknout, že XHTML je v dnešní době již prakticky mrtvé, nicméně na výuku základů HTML to vliv příliš nemá.

pokračování…

Specifikace HTML5 a CSS3

World Wide Web Consortium (W3C)

W3C je mezinárodní konzorcium, které vydává standardy pro web. Tyto standardy nejsou přímo závazné, ale udávají určitý směr celkovému vývoji webu a jeho technologii.

Protože mi web W3.org přijde poněkud nepřehledný, vytáhnu zde pár klíčových odkazů:

Pro začínající programátory je vhodnější využít tutoriály W3Schools Online Web Tutorials, než se probírat specifikací HTML a CSS.

Webové analytické nástroje

Google PageRank

Na postavení stránky ve světě vyhledávačů má největší vliv ohodnocení společností Google, jakožto nejvýznamnějšího vyhledávače světa. Google váhu stránky hodnotí částečně pomocí algoritmu PageRanku (PR). Základem bývá počet zpětných odkazů, které vedou na danou stránku. Zjednodušeně, čím více zpětných odkazů z jiných webů webová stránka na sebe má, tím stoupá její důležitost a zlepšuje se její postavení ve výsledcích vyhledávání. Pozici stránky ve vyhledávači neovlivňuje pouze algoritmus PageRanku.

pokračování…

Oblíbené programovací jazyky

TIOBE

Mezi uznávané žebříčky používanosti a popularity programovacích jazyků patří TIOBE Programming Community Index. Je průběžně aktualizovaný a zohledňuje různá kritéria, podle kterých stanovuje pořadí jazyků. Je na něm vidět i vývoj popularity za posledních 18 let zpětně. Každý si však toto pořadí musí přebrat sám, protože každý jazyk se hodí tak trochu na něco jiného. Zde je pořadí podle TIOBE indexu ke konci roku 2019:

pokračování…

Licence Javy a její změna

Java je programovací jazyk, který je velice rozšířený a je k dispozici jako open source, tedy alespoň některá jeho distribuce. OpenJDK je stále distribuována pod licencí GNU General Public License verze 2 (GPLv2). O vývoj Javy se nyní stará firma Oracle, která ji získala akvizicí firmy Sun. Bohužel firma Oracle zpřísnila podmínky komerčního využití licencí Javy.

Distribuce Javy a změna licenčních podmínek

Oracle nyní vydává Javu pod různými distribucemi a pod různými licencemi. Standardního uživatele či programátora pro PC bude zajímat převážně SE edice či pouze běhové prostředí. Před komerčním využitím dané distribuce si pečlivě přečtěte licenční podmínky! Oracle zásadním způsobem změnil způsob licencování od roku 2019 v souvislosti s vydáním Java SE Development Kit 11.

pokračování…

Databáze zdarma pro komerční použití

databázeMezi databáze dostupné zdarma i pro komerční použití například patří: Oracle Database Express Edition, Microsoft SQL Server Express Edition, PostgreSQL, MySQL, Firebird, SQLite, Berkeley DB, Java DB a další…

Většina databází pracuje s různými programovacími jazyky. Propojení databáze a daného programovacího jazyka obvykle zajišťuje patřičný ovladač databáze (např. JDBC, ODBS).

Před použitím databáze si pečlivě pročtěte licenční podmínky!

pokračování…

Microsoft Visual Studio 2019

Programujte ve vývojovém prostředí zdarma

Microsoft nabízí zdarma tyto vývojářské nástroje: Visual Studio Community, Visual Studio Code, Visual Studio Community for Mac.

Visual Studio Community je plně integrované prostředí (IDE), tj. umožňuje vytvářet a zároveň spouštět zdrojový kód. Je sice zdarma, ale člověk nikdy neví, kdy se může Microsoft rozhodnout tento proprietární vývojářský software nabízet za peníze. Na rozdíl od toho, Visual Studio Code je editor kódu, který je také od Microsoftu zdarma, ale jeho zdrojové kódy jsou k dispozici na github.com pod MIT licencí, takže zdarma bude navždy.

pokračování…

Čtení přes celou obrazovku v Adobe Readeru

Pro pohodlné čtení přes celou obrazovku bez žádného menu a postranních lišt lze v Adobe Readeru využít tento postup:

 1. Zobrazení / CTRL + L Režim na celou obrazovku,
 2. Zobrazení / CTRL + H Režim čtení,
 3. Dole se objeví menu pro výběr zobrazení. Vybereme: Přizpůsobit šířce okna a umožnit rolování. Někdy se mi toto meníčko objeví až po přechodu na další stránku.

Popularita frameworků: Ruby on Rails x Laravel

Popularita frameworků pro práci s webem se mění každým rokem. Zajímavé porovnání můžeme získat z nástroje Google Trends po zadání termínů (frameworků), které chceme porovnat. Analýza se zakládá na vyhledávaných slovech pomocí Google. Je vidět i region rozšíření daného frameworku, pokud odstraníme postupně zadané termíny. Podle tohoto nástroje zatím vede Ruby on Rails s aktuálním rozšířením hlavně v Číně. Oblíbenost Ruby on Rails v ČR příliš velká není.

pokračování…

Microsoft Office 2019 a Office 365

Microsoft Office – placený

Microsoft nyní nabízí verze pro domácnosti, jednotlivce, studenty a domácnosti, firmy. Můžete si vybrat formu měsíčního či ročního předplatného Office 365 (produkt, jako služba), nebo koupi klasické licence Office 2019. Jakou verzi systému Office zvolíte, je na Vás. Nový Office je kompatibilní se systémy Windows 7 a novějšími verzemi systému, u některých funkcí je vyžadováno připojení na internet. Office 2019 využívá internetové datové úložiště SkyDrive. Office lze nakoupit přímo na stránkách Microsoftu, nebo i v klasických obchodech (např. v czc.cz: Microsoft Office 2019 pro studenty a domácnosti, kde je levnější).

Jinak na Windows 10 nenainstalujete MS Office 2007. Kompatibilní jsou až verze MS Office 2010 a novější. Na Windows 7 MS Office 2007 nainstalovat ještě jde.

pokračování…

Netflix na stařičkém PC s Ubuntu 14.04.5 LTS

Mám stařičký počítač, na kterém mi běží Ubuntu 14.04.5 LTS desktop. Jiná novější verze mi na tomto počítači buď nechodí, nebo nejde ani nainstalovat, v lepším případě blbne. Ani instalace aktualizace mi nechodí dobře. Takže zachovávám původní verzi 14.04.5 bez jakýchkoli updatů i bez upgrade. Novější verze Ubuntu vyžadují novější procesory a na stařičkém hardware již neběží.

Netflix na Ubuntu 14.04.5 neběží, ale lze to vyřešit

Bohužel Netflix potřebuje novější verzi Firefoxu a ve verzi instalované Ubuntu 14.04.5 neběžel vůbec. Hodil chybovou hlášku, že potřebuje novější prohlížeč s HTML 5 či podporu doplňku Silverlight. Po různých pokusech s instalacemi doplňků či balíčků přímo přes terminál jsem našla schůdné a jednoduché řešení.

pokračování…

Jakou hodnotu má doména?

Domain Name Value & Appraisal

Ještě než doménu koupíme, tak si můžeme nechat odhadnout její cenu nástrojem Domain Name Value & Appraisal. Můžeme porovnat např. odhad ceny pomlčkové varianty a varianty bez pomlček, porovnat domény s různými koncovkami apod. Nemáte žádnou jistotu, že za tuto cenu se vám podaří danou doménu prodat, ale jejich algoritmus vychází ze zkoušeností z prodejů podobných domén.

pokračování…

Zalamování řádků v editoru Bluefish

Bluefish je jednoduchý HTML editor určený pro programátory. Umožňuje jednoduše vkládat HTML tagy. Nepatří mezi WYSIWYG editory.

Zalamování řádků

Editor automaticky nezalamuje řádky. Lze to jednoduše nastavit volbou v menu: Document / Wrap Text. Další možná nastavení jsou v menu: Edit / Preferences… / Nastavení editoru / Zalamovat řádky na značce pravého okraje či případně zde: Edit / Preferences… / Počáteční nastavení dokumentu / Zalamovat řádky. Tyto volby však nejsou aktivní do té doby, dokud se nezaškrtne možnost v menu: Document / Wrap Text.

Prodej české či zahraniční domény

Převod domény se uskuteční změnou držitele domény u aktuálního registrátora domény. Převádí se práva k užívání domény.

Prodej českých domén

Pro prodej lze využít inzertní či aukční servery:

pokračování…

Co je Dash?

V Ubuntu se pod názvem Dash myslí obdoba tlačítka Start ve Windows. Jde o tlačítko v levém horním rohu, pomocí kterého můžete následně vyhledat to, co potřebujete.

Spuštění terminálu v Ubuntu

Spuštění shellu

Terminál (příkazový řádek) lze v Ubuntu spustit pomocí Ubuntu Software center → Accessories → Terminal. Přípaně lze tlačítkem „Start“, v Ubuntu se mu říká „Dash“ (Search your computer and online resources), zadat do vyhledávání název Terminal. Spuštěný terminál si lze pak připnout do lišty (launcher), abychom si ho kdykoli mohli pohodlně spustit. Klávesová zkratka pro spuštění terminálu je CTRL + ALT + T.

Kopírování textu

Kopírování textu funguje nádherně přes stisknutí prostředního tlačítka myši. Označíte text. Už pouhým označením textu se text zkopíruje do pomyslné „schránky“. Následným stisknutím prostředního tlačítka myši dojde k jeho vložení tam, kam potřebujete. Můžete tímto způsobem kopírovat a vkládat text z jiných aplikací do termínálu, či naopak.

Další informace

Počítačové sítě

Videotutoriály

Přednášky

pokračování…

Klávesnice pro programátory

Čeština versus angličtina

Přepínání mezi jazyky zná asi každý, kdo pracuje s PC. Použije se k tomu kombinace kláves: levý ALT + SHIFT. Obzvláště pro programátory je však nutné, aby mohli používat QWERTY klávesnici. Speciálně navržená je česká programátorská klávesnice, která zachovává pozici Y na stejném místě jako klávesnice QWERTY či anglická klávesnice. Bohužel tato klávesnice neobsahuje diakritiku, a tak programátor potřebuje mít zachovánu i českou QWERTY klávesnici. QWERTZ rozložení není pro programování vhodné, protože při změně klávesnice se Vám mění pozice Z a Y. Bohužel mnoho lidí je na QWERTZ zvyklých.

pokračování…

Editace (střih) videa zdarma

Programy zdarma pro nahrávání obrazovky

Vybírám zde programy pro Windows, které jsou k dispozici zdarma. Pořadí jsou určena podle zdrojových videí.

Zdroj: Top 5 Best FREE Screen Recording Software 2016-2017:

 1. Icecream Screen Recorder – icecreamapps.com (nahrává pouze 10minutové video, plná verze PRO je placená),
  1. File Converter. Online & Free – convertio.co (on-line nástroj pro konverzi videa do MP4),
 2. iSpring Free Cam – ispringsolutions.com (vyžaduje zadání emailové adresy, je bez časového omezení nahrávání, umožnuje následnou editaci videa a jeho nahrání na internet),
 3. Open Broadcaster Software – OBS Studio – obsproject.com (dobrý program pro nahrávání her, je pro Windows i Linux),
 4. NVIDIA GeForce Experience – ShadowPlay – nvidia.com (určeno pro ty, kteří mají grafickou kartu GeForce),
 5. SmartPixel – smartpixel.com (verze zdarma obsahuje watermark GoPlay).

Na závěr doporučuje program Fraps, ale jeho plná verze stojí peníze. Jako další nejlepší volbu pro nahrávání her doporučuje OBS Studio a pro nahrávání obrazovky iSpring Free Cam, protože tam není časový limit ani watermark a pracuje dobře.

pokračování…

Převod rodného čísla na datum narození

Vycházím z článku Ověření správnosti rodného čísla od Miroslava Lorence, ve kterém je v souborech ke stažení k dispozici excelovský soubor (verze Excel 2007) s úpravou rodných čísel.

Vzorec v Excelu pro převod rodného čísla

Jen pro rychlost jsem upravila (sloučila) vzorec do jedné buňky. Vzorec pro převod rodného čísla v Excelu by byl např. pro rodné číslo uložené v buňce A2 následující:

=DATUM(KDYŽ(NEBO(DÉLKA(A2)=9;A(DÉLKA(A2)=10;ČÁST(A2;1;2)*1>=54));1900+ČÁST(A2;1;2);2000+ČÁST(A2;1;2));KDYŽ(ČÁST(A2;3;2)*1>12;ČÁST(A2;3;2)-50;ČÁST(A2;3;2)*1);ČÁST(A2;5;2))

Ještě při zápisu samotného rodného čísla v buňce Excelu si musíme dát pozor, aby buňka měla formát „text“. Pokud bychom formátování buňky nezměnili z čísla na text, tak s rodným číslem Excel pracuje jako s číslem a případnou prvotní nulu ignoruje, a pak samozřejmě vzorce nefungují tak, jak mají!