Licence Javy

Kategorie: Programování » Java » Licence Javy

Datum vydání: 16. 02. 2012, aktualizováno 12. 10. 2013

java

Java je programovací jazyk, který je velice rozšířený a je nyní k dispozici jako open source. Je distribuována pod licencí GNU General Public License verze 2 (GPLv2). Javu nyní vlastní firma Oracle, která ji získala akvizicí firmy Sun.

Distribuce Javy

Oracle nyní vydává Javu pod různými distribucemi a pod různými licencemi. Před komerčním využitím daného jazyka si pečlivě přečtěte licenční podmínky! Pokud by zde bylo něco uvedeno chybně, tak mi prosím dejte vědět. Aktuální a srozumitelné informace v českém jazyce ohledně licencí Javy na internetu prakticky schází.

Java SE 7u2 JDK

Tato distribuce podléhá licencím Oracle License a Third Party Licenses. Nebo-li Java používá samostatnou svojí licenci Oracle (pro vývojové prostředí Oracle JDK) a dále různé licence třetích stran pro samotnou Javu a její různé balíčky, které jsou v Javě obsaženy (samotné běhové prostředí Java, které je zdarma). Jestli tomu dobře rozumím, tak pro distribuci vývojového prostředí byste potřebovali extra licenci od Oracle (viz. Oracle License). Pro distribuci samotného Vašeho programu a jeho kódu nepotřebujete asi nic - půjde o open source (viz. Third Party Licenses).

Open JDK

Java Open JDK je vydaná jako open source. Zde jsou popsány licence. Distribuce Javy je zde pod licencí GNU General Public License verze 2 (GPLv2). V případě redistribuce a komerčního využití této licence byste měli dát k dispozici i svůj zdrojový kód.

Závěr

Nikdo Vám sice nemůže zabránit v tom, abyste software napsaný v Javě prodali za nějakou cenu, ale musíte dát k software zároveň zdrojový kód, takže komerční využití je zde prakticky nemožné.

Další informace

Uvedu si zde pro Vás i pro sebe pár odkazů na články, které se licencováním Javy alespoň trochu zabývají: