IT a programování

Ctrl + Alt + Delete ve VirtualBoxu

Když si např. nainstalujeme Windows Server 2012 do VirtualBoxu, přivítá nás přihlašovací obrazovka, která vyzývá uživatele, aby zadal CTRL + ALT + DELETE. Po stisku těchto kláves se ale spustí správce úloh hlavního operačního systému Windows.

Ve VirtualBoxu je nutno tento stisk kláves vyvolat přes menu VirtaulBoxu příkazem: Vstup / Klávesnice / Poslat Ctrl-Alt-Del.

pokračování…

Instalace Windows Serveru 2012 do VirtualBoxu

Virtual Box je virtualizační nástroj, který nám umožňuje mít na svém PC více operačních systémů. Je k dispozici zdarma pod licencí GNU General Public License (GPL). Lze si tak rozchodit např. Ubuntu či jiný OS na Windows.

Problém s 64-bit operačním systémem

Ačkoli si nainstalujeme Oracle VM VirtualBox na procesor 64-bit Intel, tak nám VirtualBox zpřístupní pouze instalaci 32-bitových operačních systémů. To může být překážkou v momentě, kdy jsou vydané pouze 64-bitové operační systémy. Doba prostě pokročila a 32-bitový systém nestačí. Např. Ubuntu 32-bitovou verzi má, Windows Serveru 2012 a vyšší již nikoli.

pokračování…

Jak přidat avatar do WordPressu

V administraci WordPressu je v profilu uživatelů znázorněna ikonka pro profilový obrázek autora. U ní stojí text: „You can change your profile picture on Gravatar.“ Při kliknutí na odkaz se otevře stránka Gravataru, kde si můžete zřídit účet. Účet je provázaný s wordpress.com. Vytvoříte si účet a nahrajete obrázek. Následně je zapotřebí nastavit ve WordPressu stejný nickname a email. Účty se následně automaticky provážou a v administraci i na webu se automaticky objeví obrázek z účtu Gravataru.

Nette - Google analytics

Při přidání kódu vygenerovaného pomocí Google analytics do stránek postavených na frameworku Nette server ohlásí chybu a stránky nezobrazuje. Příčina je v zápisu kódu. Nette bere závorku { jako Latte makro a snaží se ji vyhodnotit. Laděnka následně oznámí chybu či se přeruší běh skriptu na serveru.

<script>
 (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
 (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
 m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
      })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');
...

Pro funkčnost kódu je zapotřebí udělat mezeru za závorkou {.

pokračování…

Wordpress - úprava šablony

Šablony neboli Themes

Jak upravit šablonu najdete pěkně v tutoriálech na lynda.com (např. WordPress: Building Child Themes). Lynda.com je nicméně placený server. Základní obsluha Wordpressu je také popsána v jejich tutoriálu WordPress Essential Training.

V nabídce Wordpressu jsou mraky šablon. Stačí si vybrat a nainstalovat tu, která se vám bude zamlouvat. Osobně bych vybírala ty poslední dodávané s Wordpressem a ty si upravila, protože je zde větší předpoklad, že budou fungovat správně. Pro pokročilejší úpravy šablon je základním principem ponechat původní šablonu nezměněnou, aby byla možná její aktualizace a změny dělat v tzv. child theme z ní odvozené. Nejde o kopii šablony, do child šablony se dají jen změny. Wordpress následně pracuje s child theme automaticky a aplikuje změny a dá výsledek dohromady.

pokračování…

Nahrávání obrazovky - CamStudio

Pro nahrávání dění na obrazovce monitoru existuje nespočet prográmků. Zdá se, že žádný z nich není výrazným králem na poli freeware, který by jednoznačně vítězil. Já se nakonec rozhodla pro CamStudio hlavně z důvodu, že je open source a je doporučovaný. Videa pořízená přes CamStudio můžete i komerčně použít, pokud neporušujete cizí autorská práva. Otevřená licence GPL, pod kterou je program vydán, uživatele nijak neomezuje. Výsledné video ukládá do formátu AVI, SWF či MP4. Při konverzi do MP4 mi však program padá. Je doporučeno nahrávat do AVI.

pokračování…

Poslání emailu s velkou přílohou přes web

Server uschovna.cz umožňuje poslat email komukoli z jakékoli emailové adresy přes webové rozhraní. Součástí emailu může být objemnější příloha, kterou si adresát následně vyzvedne na serveru úschovny přes link, který obdrží v emailu. Pro použití zdrama lze posílat zásilky do 7 GB, a to bez registrace

Wordpress - maximální velikost nahrávaného souboru

Wordpress má omezení na velikost nahrávaného souboru. U obrázků to většinou nebývá problém, ale pokud chceme nahrát video, tak se můžeme dostat do problémů.

Navýšení limitu nahrávaného souboru

Navýšit velikost nahrávaného souboru můžeme učinit pomocí úpravy php skriptů. Zde jsou návody:

pokračování…

Video a audio v HTML 5

Audio

V současné době lze pro vložení audia do HTML stránek jednoduše použít tag <audio>. Syntaxe je jednoduchá:

<audio controls>
 <source src="nahravka.mp3" type="audio/mpeg">
 Váš prohlížeč nepodporuje audio element. Zde je nahrávka ke <a href="nahravka.mp3">stažení</a>.
</audio>

pokračování…

Články na této stránce: