IT a programování

Připojení Windows 7 do domény Windows Serveru 2012

Pro vyzkoušení si můžete stáhnout 30-ti denní verzi Windows Serveru 2012 a Windows 7 či jiného operačního systému a nainstalovat si ji do VirtualBoxu. Následně si můžete vytvořit tolik kopií, kolik potřebujete... VirtualBox může, ale nemusí být připojen do internetu... Tímto způsobem lze testovat různé operační systémy i různý software.

pokračování…

Základní instalace a konfigurace Windows Serveru 2012

Na serveru Lynda.com jsou pěkné tutoriály ohledně nastavování Active Directory a zprovoznění a konfigurace Windows Serveru 2012. Přístup na Lynda.com je placený, ale tutoriálů zde najdete pak spousty pro různé oblasti IT. Popíši si zde základní kroky v nastavování systému, protože tutoriály jsou trochu uspávající a než je zhlédnu a následně aplikuji, tak zapomenu klíčový postup :).

Basic Installation and Configuration of Windows Server 2012 je tutoriál popisující základní instalaci Windows serveru 2012 do Virtual Boxu. Zde je výtah z manuálu.

pokračování…

Alternativy k Adobe Photoshopu

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop je Mercedesem v počítačové bitmapové grafice. Bitmapová grafika znamená, že výsledný obrázek je složen z maličkých barevných teček, kterým říkáme pixely. Profesionální grafická studia se bez Photoshopu a dalších nástrojů od Adobe obvykle neobejdou.

Photoshop se hodí na úpravu fotek, malování i kreslení. Bohužel firma Adobe si nechává velice dobře zaplatit za své profi grafické programy. Adobe Photoshop lze mít legálně od 24 EUR za měsíc. Studentská licence je o něco levnější.

V článku 10+ Best Free or Open Source Photoshop Alternative Software jsou přehledně uvedeny alternativy k profesionálnímu grafickému editoru Photoshopu.

pokračování…

Jak digitalizovat video z VHS kazet

PR článek, Autor: Martin Madarás

Spousty VHS kazet s nenahraditelnými rodinnými vzpomínkami a videopřehrávač dosluhuje. Co s tím? Nahrávky z videokazet můžete pohodlně přehrávat i v počítači, DVD přehrávači, nebo mobilu. Stačí je zdigitalizovat.

Možnosti digitalizace videokazet

pokračování…

Přidání iframe do Joomly 3.4.8

Prvek <iframe> je v joomle standardně zakázán a při vložení jeho kódu do editoru TinyMCE je automaticky vyhozen. Pokud chcete vložit video z youtube, máte prostě smůlu. Nicméně, vše lze snadno upravit v nastavení editoru a není zapotřebí doinstalovávat žádný plugin.

Nastavení pluginu TinyMCE

Povolení <iframe>

Stačí zvolit menu: Rozšíření / Správce plaginů / Editor - TinyMCE / Zakázané prvky / (vyhodíme zde iframe).

pokračování…

Kontaktní formulář v Joomle 3.4.8

Úpravu v kontaktů v Joomle lze řešit přes zabudovanou komponentu s názvem kontakty. Je přístupná z hlavní nabídky přes menu Komponenty / Kontakty / Kontakty. Není zapotřebí žádný speciální plugin.

Joomla kontaktní formulář

V dalším kroku pak vytvoříme přes zelené tlačítko nový kontakt.

Reklama na internetu - PR články

Reklamu upravuje zákon o regulaci reklamy. Ten např. říká, jaká reklama je či není povolená a jaká reklama je vyloženě zakázaná. Je celkem samozřejmé, že zákon zakazuje pro spotřebitele či děti nebezpečnou reklamu. Mně zde však půjde o zcela běžnou reklamu na neškodné služby či produkty. I zde se můžeme potýkat s některými povinnostmi či omezeními. Konkrétně se zde budu zabývat problematikou reklamních článků či internetové inzerce a tím, na co bychom si měli dát pozor.

Zákon také zavádí tři pojmy:

  • zadavatel (§ 1 odst. 5) – objednává si reklamu,
  • zpracovatel (§ 1 odst. 6) – zpracovává reklamu,
  • šiřitel (§ 1 odst. 7) – šíří veřejně reklamu.

pokračování…

Canon PowerShot A590 IS

Zde jsou návody ke staršímu 8-megapixelovému digitálnímu fotoaparátu Canon PowerShot A590 IS z roku 2008. Foťáček prý již patří do muzea. Je fakt, že jsem tento foťáček skoro vůbec nepoužívala, protože na tužkové baterky vydržel cca 10 min. Stačilo nafotit zhruba 10 fotek a už to hlásilo slabé baterky. Výměna baterek za úplně nové GP 2700 a nabité nepomohla. Výměna nabíječky za chytřejší také nepomohla.

V dnešní době podobnou a lepší kvalitu nabízí fotoaparáty v mobilech. Akorát tady je 4× optický zoom. Tento foťáček je v dnešní době opravdu pasé. Kdyby vydržely baterky udávaných 200 fotek a 9 hodin, tak bych ho ještě používala.

Manuály

Články na této stránce: