IT a programování

Modré zóny – Praha 8

Zavedení modrých zón

Praha 8 zavedla nově parkovací zóny. Bližší informace pro parkování na Praze 8 jsou k dispozici na webu městské části Praha 8 – parkuj v klidu. Je tam i mapa ulic. Modré zóny jsou tam, kde jsou znázorněny modré čáry podél ulic. Samotný modrý název ulice nic neznamená. Pokud je název ulice bez modré čáry podél ulice, tak v dané ulici modrá zóna není a lze tam bez problému dle zákona silničního provozu parkovat.

pokračování…

Připojení domácího routeru

Lokální versus veřejné IP adresy

Po té, co mi kdysi odešel router, tak jsem udělala chybu, že jsem si koupila místo routeru switch a ten přímo píchla na modem od UPC. Ono to nějak automaticky fungovalo, zpočátku problémově, pak i „spolehlivě“. Byly mi však přiděleny veřejné adresy dostupné z internetu a síť se tak pravděpodobně stala zcela nechráněnou. Tuto chybu jsem si následně uvědomila při testech Moje IP a prozkoumání nastavení sítě pomocí příkazu ipconfig, kde byla vidět veřejná adresa v nastavení místní sítě. Lokální IP adresy obvykle začínají na 192.168… a veřejné na jinou sekvenci.

pokračování…

Připojení Windows 7 do domény Windows Serveru 2012

Pro vyzkoušení si můžete stáhnout 30-ti denní verzi Windows Serveru 2012 a Windows 7 či jiného operačního systému a nainstalovat si ji do VirtualBoxu. Následně si můžete vytvořit tolik kopií, kolik potřebujete... VirtualBox může, ale nemusí být připojen do internetu... Tímto způsobem lze testovat různé operační systémy i různý software.

pokračování…

Základní instalace a konfigurace Windows Serveru 2012

Na serveru Lynda.com jsou pěkné tutoriály ohledně nastavování Active Directory a zprovoznění a konfigurace Windows Serveru 2012. Přístup na Lynda.com je placený, ale tutoriálů zde najdete pak spousty pro různé oblasti IT. Popíši si zde základní kroky v nastavování systému, protože tutoriály jsou trochu uspávající a než je zhlédnu a následně aplikuji, tak zapomenu klíčový postup :).

Basic Installation and Configuration of Windows Server 2012 je tutoriál popisující základní instalaci Windows serveru 2012 do Virtual Boxu. Zde je výtah z manuálu.

pokračování…

Alternativy k Adobe Photoshopu

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop je Mercedesem v počítačové bitmapové grafice. Bitmapová grafika znamená, že výsledný obrázek je složen z maličkých barevných teček, kterým říkáme pixely. Profesionální grafická studia se bez Photoshopu a dalších nástrojů od Adobe obvykle neobejdou.

Photoshop se hodí na úpravu fotek, malování i kreslení. Bohužel firma Adobe si nechává velice dobře zaplatit za své profi grafické programy. Adobe Photoshop lze mít legálně od 24 EUR za měsíc. Studentská licence je o něco levnější.

V článku 10+ Best Free or Open Source Photoshop Alternative Software jsou přehledně uvedeny alternativy k profesionálnímu grafickému editoru Photoshopu.

pokračování…

Jak digitalizovat video z VHS kazet

PR článek, Autor: Martin Madarás

Spousty VHS kazet s nenahraditelnými rodinnými vzpomínkami a videopřehrávač dosluhuje. Co s tím? Nahrávky z videokazet můžete pohodlně přehrávat i v počítači, DVD přehrávači, nebo mobilu. Stačí je zdigitalizovat.

Možnosti digitalizace videokazet

pokračování…

Přidání iframe do Joomly 3.4.8

Prvek <iframe> je v joomle standardně zakázán a při vložení jeho kódu do editoru TinyMCE je automaticky vyhozen. Pokud chcete vložit video z youtube, máte prostě smůlu. Nicméně, vše lze snadno upravit v nastavení editoru a není zapotřebí doinstalovávat žádný plugin.

Nastavení pluginu TinyMCE

Povolení <iframe>

Stačí zvolit menu: Rozšíření / Správce plaginů / Editor - TinyMCE / Zakázané prvky / (vyhodíme zde iframe).

pokračování…

Kontaktní formulář v Joomle 3.4.8

Úpravu v kontaktů v Joomle lze řešit přes zabudovanou komponentu s názvem kontakty. Je přístupná z hlavní nabídky přes menu Komponenty / Kontakty / Kontakty. Není zapotřebí žádný speciální plugin.

Joomla kontaktní formulář

V dalším kroku pak vytvoříme přes zelené tlačítko nový kontakt.

Články na této stránce: