IT a programování

Nette framework 2.4

Framework Nette je možno používat pro vývoj aplikací v PHP. Zde je pár odkazů na základní informace:

W3.CSS základní barvy

W3.CSS nabízí k použití barvy (W3.CSS Colors) a k některým z nich jsou připravené palety barev (W3.CSS Color Themes) a k nim předpřipravená CSS (w3.css). Já však v designu používám např. opozitní barvy a pak mi chybí pěkně zpracovaná protilehlá paleta barev. Také mi chybí u palet jejich vyjádření v číselném hexadecimálním kódu. Člověk mnohdy potřebuje vědět, která to je přesně barvička, např. pro úpravy v grafických programech, pro nastavení Google reklamy apod.

pokračování…

Instalace XAMPP for Windows 5.6.23

Funkční postup instalace

XAMPP je prostředí, které v sobě obsahuje webový server Apache, PHP, MySQL atd. Mně se podařilo po pár neúspěšných pokusech nainstalovat verzi XAMPP for Windows 5.6.23 (xampp-win32-5.6.23-0-VC11-installer.exe), který podporuje PHP 5.6.23. Aby instalace ve Windows 10 proběhla úspěšně, tak jsem provedla následující kroky:

  1. Nainstalovala jsem předem Microsoft Visual C++ 2008 redistributable package.
  2. Vypnula jsem antivirový program (nechtělo se mi do toho, ale instalace se nedařily, tak jsem nakonec povolila).
  3. Zvolila jsem defaultní nabízený adresář C:\xampp. Je to prasárna, ale např. verze XAMPP for Windows 7.0.8 při zvoleném jiném adresáři stejně u MySQL očekávala adresář C:\xampp a vyhazovala nějakou chybu v error logu a také instalace vyhazovala chybu, že nemůže systém Windows najít položku -n a spuštění php.exe následně neproběhlo… Adresář C:\xampp nedělal problém.
  4. Následně po instalaci bylo zapotřebí přenastavit porty v konfiguraci Apache v souboru httpd.conf např. na Listen 8080 a vypnout Skype, který zase obsazuje port 443. Dashboard je následně přístupný z adresy http://localhost:8080/dashboard/.
  5. Po spuštění webového serveru Apache a MySQL jsem pro tyto služby povolila bránu Windows Firewall pro místní sítě.
  6. Zapnula jsem antivirový program.

pokračování…

EasyPHP, XAMPP a port 80

EasyPHP

EasyPHP využívá port 80. Pokud je blokovaný, vyhodí při spuštění hlášku:

Apache port (80) is already used by another application ! Close this application and try to run again the server. To close this application : open <easyphp folder>/binaries/tools/cports.exe, find the line with the port already used in the column "Local Port", right click and coose "Kill Processes Of Selected Ports".

Po spuštění tohoto cports.exe souboru se nám zobrazí procesy a můžeme je případně ukončit. Použité porty lze také vidět pomocí příkazu v příkazovém řádku netstat -ano.

pokračování…

Responzivní šablony a moderní design

Responzivní design by měl v dnešní době být základem každého webu. Pro rychlý vývoj webu lze využít předem připravené šablony (kostru responzivního webu). Zde vybírám některé z nich.

W3schools.com

Ačkoli je na webu nepřeberné množství responzivních šablon, tak u mne zvítězil známý web w3schools.com a jeho W3.CSS. W3schools připravilo a dalo k dispozici od roku 2015 free CSS design. Toto CSS je v zásadě postaveno na principech Google's Material Design a Google Design.

pokračování…

Modré zóny – Praha 8

Zavedení modrých zón

Praha 8 zavedla nově parkovací zóny. Bližší informace pro parkování na Praze 8 jsou k dispozici na webu městské části Praha 8 – parkuj v klidu. Je tam i mapa ulic. Modré zóny jsou tam, kde jsou znázorněny modré čáry podél ulic. Samotný modrý název ulice nic neznamená. Pokud je název ulice bez modré čáry podél ulice, tak v dané ulici modrá zóna není a lze tam bez problému dle zákona silničního provozu parkovat.

pokračování…

Připojení domácího routeru

Lokální versus veřejné IP adresy

Po té, co mi kdysi odešel router, tak jsem udělala chybu, že jsem si koupila místo routeru switch a ten přímo píchla na modem od UPC. Ono to nějak automaticky fungovalo, zpočátku problémově, pak i „spolehlivě“. Byly mi však přiděleny veřejné adresy dostupné z internetu a síť se tak pravděpodobně stala zcela nechráněnou. Tuto chybu jsem si následně uvědomila při testech Moje IP a prozkoumání nastavení sítě pomocí příkazu ipconfig, kde byla vidět veřejná adresa v nastavení místní sítě. Lokální IP adresy obvykle začínají na 192.168… a veřejné na jinou sekvenci.

pokračování…

Články na této stránce: