IT a programování

Parallax web design

Parallax design může být vytvořen například pomocí javascriptové knihovny skrollr.js. Pro začátky jde o jednodušší řešení parallaxu. Při použití parallaxu se jednotlivé vrstvy na HTML stránce hýbou při skrolování myší jinou rychlostí a lze tak vytvořit např. 3D efekt.

Skrollr

Skrollr se lze snáze naučit, ale umí toho méně. Podstatně komplexnější knihovna je např. ScrollMagic (viz Skrollr vs ScrollMagic – porovnání knihoven, vítězí ScrollMagic).

pokračování…

Nette framework 2.4

Framework Nette je možno používat pro vývoj aplikací v PHP. Zde je pár odkazů na základní informace:

W3.CSS základní barvy

W3.CSS nabízí k použití barvy (W3.CSS Colors) a k některým z nich jsou připravené palety barev (W3.CSS Color Themes) a k nim předpřipravená CSS (w3.css). Já však v designu používám např. opozitní barvy a pak mi chybí pěkně zpracovaná protilehlá paleta barev. Také mi chybí u palet jejich vyjádření v číselném hexadecimálním kódu. Člověk mnohdy potřebuje vědět, která to je přesně barvička, např. pro úpravy v grafických programech, pro nastavení Google reklamy apod.

pokračování…

Instalace XAMPP for Windows 5.6.23

Funkční postup instalace

XAMPP je prostředí, které v sobě obsahuje webový server Apache, PHP, MySQL atd. Mně se podařilo po pár neúspěšných pokusech nainstalovat verzi XAMPP for Windows 5.6.23 (xampp-win32-5.6.23-0-VC11-installer.exe), který podporuje PHP 5.6.23. Aby instalace ve Windows 10 proběhla úspěšně, tak jsem provedla následující kroky:

  1. Nainstalovala jsem předem Microsoft Visual C++ 2008 redistributable package.
  2. Vypnula jsem antivirový program (nechtělo se mi do toho, ale instalace se nedařily, tak jsem nakonec povolila).
  3. Zvolila jsem defaultní nabízený adresář C:\xampp. Je to prasárna, ale např. verze XAMPP for Windows 7.0.8 při zvoleném jiném adresáři stejně u MySQL očekávala adresář C:\xampp a vyhazovala nějakou chybu v error logu a také instalace vyhazovala chybu, že nemůže systém Windows najít položku -n a spuštění php.exe následně neproběhlo… Adresář C:\xampp nedělal problém.
  4. Následně po instalaci bylo zapotřebí přenastavit porty v konfiguraci Apache v souboru httpd.conf např. na Listen 8080 a vypnout Skype, který zase obsazuje port 443. Dashboard je následně přístupný z adresy http://localhost:8080/dashboard/.
  5. Po spuštění webového serveru Apache a MySQL jsem pro tyto služby povolila bránu Windows Firewall pro místní sítě.
  6. Zapnula jsem antivirový program.

pokračování…

EasyPHP, XAMPP a port 80

EasyPHP

EasyPHP využívá port 80. Pokud je blokovaný, vyhodí při spuštění hlášku:

Apache port (80) is already used by another application ! Close this application and try to run again the server. To close this application : open <easyphp folder>/binaries/tools/cports.exe, find the line with the port already used in the column "Local Port", right click and coose "Kill Processes Of Selected Ports".

Po spuštění tohoto cports.exe souboru se nám zobrazí procesy a můžeme je případně ukončit. Použité porty lze také vidět pomocí příkazu v příkazovém řádku netstat -ano.

pokračování…

Responzivní šablony a moderní design

Responzivní design by měl v dnešní době být základem každého webu. Pro rychlý vývoj webu lze využít předem připravené šablony (kostru responzivního webu). Zde vybírám některé z nich.

W3schools.com

Ačkoli je na webu nepřeberné množství responzivních šablon, tak u mne zvítězil známý web w3schools.com a jeho W3.CSS. W3schools připravilo a dalo k dispozici od roku 2015 free CSS design. Toto CSS je v zásadě postaveno na principech Google's Material Design a Google Design.

pokračování…

Články na této stránce: