IT a programování

VBA - Excel - součet vybrané oblasti buněk

Součet na tlačítko

Součet na tlačítko

Makro dělá to, co dělá standardně funkce SUMA(). Do buňky C11 umístí vzoreček se sumou na právě vybranou oblast buněk.

Protože po kliknutí na tlačítko vybraná oblast zmizí, tak pokud chceme, aby byla vybraná oblast buněk vidět i po stisktnutí tlačítka je nutné si vybranou oblast uložit a následně ji opětovně vybrat.

pokračování…

Programovací jazyky zdarma pro komerční použití

Předem předesílám, že v licencích mám osobně zmatek v hlavě a nikde na webu jsem se zatím nedočetla pořádně srozumitelné informace, pro které jazyky a kdy musíte dát spolu s distribucí Vašeho programu napsaného v daném jazyce i zdrojové kódy. Takže pokud zde bude něco chybně, tak mne prosím opravte. Časem budou informace upřesněny.

JazykLicence a informace

Java SE JDK

Open JDK

(open source, více: Licence Javy) - vytvořený program nutno distribuovat se zdrojovým kódem. Situace ohledně licencí zde ale není jednoduchá. Distribuce programu či vývoj v jazyku Java od firmy Oracle je spojen s JDK (Java Development Kit) či JRE (Java Runtime Environment) od Oracle, podléhající samostatné licenci firmy Oracle. Zato verze Javy Open JDK by měla být naprosto volná.
C, C++ a Objective-C (stačí najít překladač kódu např. Clang/LLVM, GCC)
Visual Studio Online Basic Microsoft Visual Studio Online Basic pracuje s jazyky C#, .NET a C++, VisualBasic - možné distribuovat uzavřený kód. Pokročilejší věci jsou ale k dispozici v placených verzích Microsoft Visual Studia a nikoli v Express edici, která je zdarma. Lze využít zdarma databázi Microsoft SQL Server Express Edition, jejíž součástí je LocalDB.
PHP Open source. PHP Licensing - licence ve stylu BSD licence bez omezení "copyleft". PHP je obvykle využito s databází MySQL či PostgreSQL a webovým serverem Apache.
Ruby Ruby se stalo slavným po uvedení frameworku Ruby on Rails. Jde o framework implementující MVC model-view-controller architekturu. Ruby on Rails je pod MIT licence. Ruby je open source.

pokračování…

Blender - obrázek s průhledným pozadím

Blender - výsledný obrázek PNG s průhledným pozadím

Pokud chcete mít obrázek s transparentním pozadím, tak je třeba v Blenderu udělat následující:

  1. Vyrendrování scény.
  2. Zapnoutí průhlednosti.
  3. Uložení jako PNG v režimu RGBA.

„A“ v režimu RGBA znamená alpha kanál (tj. průhlednost). Nastavování probíhá až po vyrendrování obrázku.

Renderování jsem nastavila do samostatného okna, protože se s ním lépe manipuluje a lze snadno zavřít. Standardní nastavení renderování je do aktuálního okna volbou Display: Image Editor. Bohužel při tomto nastavení se Vám po vyrendrování změní 3D scéna na Editor type: UV/Image Editor. Pokud chcete zpátky pak 3D scénu, musíte si přepnout typ okna zpět na 3D scénu, tj. nastavit ikonku vlevo na Editor type: 3D View.

pokračování…

Licence Javy

java

Java je programovací jazyk, který je velice rozšířený a je nyní k dispozici jako open source. Je distribuována pod licencí GNU General Public License verze 2 (GPLv2). Javu nyní vlastní firma Oracle, která ji získala akvizicí firmy Sun.

Distribuce Javy

Oracle nyní vydává Javu pod různými distribucemi a pod různými licencemi. Před komerčním využitím daného jazyka si pečlivě přečtěte licenční podmínky! Pokud by zde bylo něco uvedeno chybně, tak mi prosím dejte vědět. Aktuální a srozumitelné informace v českém jazyce ohledně licencí Javy na internetu prakticky schází.

pokračování…

Výmaz cache v prohlížeči Firefox

Zobrazuje se stará verze stránek

Nefungují Vám stránky tak, jak mají? Na vině může být mezipaměť, nebo-li cache prohlížeče. Prohlížeč Vám pak neukazuje aktuální verzi stránek, ale starší verzi stránek uloženou v mezipaměti ve Vašem PC. U většiny stránek obvykle stačí zmáčknout F5 pro aktualizaci webu a je vystaráno.

pokračování…

Databáze zdarma pro komerční použití

databázeMezi databáze dostupné zdarma i pro komerční použití například patří: Oracle Database Express Edition, Microsoft SQL Server Express Edition, PostgreSQL, MySQL, Firebird, SQLite, Berkeley DB, Java DB a další…

Většina databází pracuje s různými programovacími jazyky. Propojení databáze a daného programovacího jazyka obvykle zajišťuje patřičný ovladač databáze (např. JDBC, ODBS).

Před použitím databáze si pečlivě pročtěte licenční podmínky!

pokračování…

Gimp - průhledný výmaz

gimp průhledný výmazPokud jste zvyklí na Photoshop a začnete pracovat s Gimpem, tak vás jistě zaskočí to, že při mazání nástrojem Guma nebo při výmazu daného výběru pomocí Delete se vám mazaná plocha vyplní bílou barvou místo toho, aby byla transparentní.

Přidání alpha kanálu

Aby výmaz šel do transparentna, tak je zapotřebí v Gimpu nejprve nastavit pro danou vrstvu alpha kanál. Vrstva bez alpha kanálu je vidět v seznamu vrstev s tučným názvem. Vrstva s alpha kanálem (s průhledností) je vidět normálním písmem.

Alpha kanál přidáte povelem Vrstva/Průhlednost/Přidat Alpha kanál.

Zdroj: Delete to transparency

VBA - Excel - operace s dvěma čísly

Excel 2010

Excel 2010 - operace s dvěma čísly

Úkolem je naprogramovat makro ve Visual Basic, které po stisknutí daného tlačítka vykoná operaci součet, rozdíl, násobení a dělení nad dvěma čísly, které usou zadány v textboxu a výsledek vypsat do buňky v Excelu.

Při umísťování ovládacích prvků TextBox a tlačítek jsem volila ovládací prvky ActiveX, a to jak pro prvky TextBox (textové pole), tak CommandButton (příkazové tlačítko).

Součástí programu je ošetření uživatelského vstupu pomocí funkce. Funkce zároveň převede hodnoty na číslo a předá je zpět formou reference. Ošetření vstupních hodnot by šlo udělat i jiným způsobem.

 

pokračování…

Články na této stránce: