IT a programování

Databáze zdarma pro komerční použití

databázeMezi databáze dostupné zdarma i pro komerční použití například patří: Oracle Database Express Edition, Microsoft SQL Server Express Edition, PostgreSQL, MySQL, Firebird, SQLite, Berkeley DB, Java DB a další…

Většina databází pracuje s různými programovacími jazyky. Propojení databáze a daného programovacího jazyka obvykle zajišťuje patřičný ovladač databáze (např. JDBC, ODBS).

Před použitím databáze si pečlivě pročtěte licenční podmínky!

pokračování…

Gimp - průhledný výmaz

gimp průhledný výmazPokud jste zvyklí na Photoshop a začnete pracovat s Gimpem, tak vás jistě zaskočí to, že při mazání nástrojem Guma nebo při výmazu daného výběru pomocí Delete se vám mazaná plocha vyplní bílou barvou místo toho, aby byla transparentní.

Přidání alpha kanálu

Aby výmaz šel do transparentna, tak je zapotřebí v Gimpu nejprve nastavit pro danou vrstvu alpha kanál. Vrstva bez alpha kanálu je vidět v seznamu vrstev s tučným názvem. Vrstva s alpha kanálem (s průhledností) je vidět normálním písmem.

Alpha kanál přidáte povelem Vrstva/Průhlednost/Přidat Alpha kanál.

Zdroj: Delete to transparency

VBA - Excel - operace s dvěma čísly

Excel 2010

Excel 2010 - operace s dvěma čísly

Úkolem je naprogramovat makro ve Visual Basic, které po stisknutí daného tlačítka vykoná operaci součet, rozdíl, násobení a dělení nad dvěma čísly, které usou zadány v textboxu a výsledek vypsat do buňky v Excelu.

Při umísťování ovládacích prvků TextBox a tlačítek jsem volila ovládací prvky ActiveX, a to jak pro prvky TextBox (textové pole), tak CommandButton (příkazové tlačítko).

Součástí programu je ošetření uživatelského vstupu pomocí funkce. Funkce zároveň převede hodnoty na číslo a předá je zpět formou reference. Ošetření vstupních hodnot by šlo udělat i jiným způsobem.

 

pokračování…

Anglický apostrof ' na klávesnici

Anglický apostrof se nachází na klávesnici se zpětným lomítkem \ (vedle Enteru). Lze ho také napsat pomocí zkratky levý ALT + 39.

Obnovení systému Windows 7

Smazané soubory po obnovení systému

Tak jsem vyzkoušela obnovení systému ve Windows 7 SP 1 po neúspěšné instalaci televizního tuneru. Ačkoli by obnovení nemělo mít vliv na uživatelské soubory (data), tak změny v souborech byly. Změnily se odkazy na ploše – tam bych to Windowsům jakžtakž i odpustila, ale co bylo horší, smazaly se některé soubory v Dokumentech daného uživatele.

pokračování…

Aver TV Volar HD PRO

Zkušenosti s instalací ve Windows 7 z 8.12.2012

Na serveru AVerMedia se objevily nové verze aplikace a driverů. Tak jsem se znovu pokusila o instalaci, konkrétně AP & Driver AVerTV 6.5.2. ze dne 14.12.2012 (A835_AP6.5.2.12120702_Drv8.2.x.64_121214.exe). Instalace byla pokusem a omylem, a rozhodně se mi nepovedla napoprvé. Nicméně mi zafungoval tento postup:

  1. Zapojila jsem před instalaci USB Aver TV Volar HD PRO.
  2. Při instalaci Windows našly vlastní ovladače. Ty ale následně s aplikací nefungovaly. USB sice bylo rozpoznáno, software AVerTV 3D byl spuštěn, fungoval, ale nenalezl žádné kanály. (Pozn.: Bez zapojení USB před instalací se mi nepodařilo zařízení USB vůbec Windowsy ani programem rozpoznat.)
  3. Po té, co jsem v ovládacích panelech nainstalovala ručně přímo ovladač výrobce (přeplácla ovladače Windows) a provedla restart PC, tak USB zařízení a program začaly fungovat tak, jak mají. Kanály se pomocí vyhledávání bezproblémů našly. Fuguje zvuk i video. Takže hurá :-). Konečně to mají opraveno…

pokračování…

Dva monitory k jednomu PC

monitory

Aneb když jeden monitor nestačí. Dva monitory jsou víc jak jeden! Mohu potvrdit, že jakmile si zvyknete na práci se dvěma monitory, tak vám jeden monitor prostě stačit už nikdy nebude.

Windows 7 sice udělaly lepší správu plochy – okna lze přichycovat do půlky obrazovky, ale dva monitory to stejně plně nenahradí – zvláště, pokud píšete články, programujete, koukáte druhým okem na TV a vůbec, trávíte u svého PC dosti času.

Podstatně se Vám zvýší celková produktivita práce, protože méně času strávíte neustálým přepínáním oken.

pokračování…

Outlook 2007 - export a import emailů

Jsou různé způsoby, jak zálohovat či exportovat emaily z Microsoft Office Outlook 2007. Bohužel většina možností nabízí pouze export konkrétní složky emailů.

Pokud potřebujete kompletně přenést emaily z jednoho PC do druhého, a to včetně podsložek emailů, je dle mého názoru nejlepší využít export do souboru *.pst.

pokračování…

Články na této stránce: