IT a programování

Licence Javy

java

Java je programovací jazyk, který je velice rozšířený a je nyní k dispozici jako open source. Je distribuována pod licencí GNU General Public License verze 2 (GPLv2). Javu nyní vlastní firma Oracle, která ji získala akvizicí firmy Sun.

Distribuce Javy

Oracle nyní vydává Javu pod různými distribucemi a pod různými licencemi. Před komerčním využitím daného jazyka si pečlivě přečtěte licenční podmínky! Pokud by zde bylo něco uvedeno chybně, tak mi prosím dejte vědět. Aktuální a srozumitelné informace v českém jazyce ohledně licencí Javy na internetu prakticky schází.

pokračování…

Výmaz cache v prohlížeči Firefox

Zobrazuje se stará verze stránek

Nefungují Vám stránky tak, jak mají? Na vině může být mezipaměť, nebo-li cache prohlížeče. Prohlížeč Vám pak neukazuje aktuální verzi stránek, ale starší verzi stránek uloženou v mezipaměti ve Vašem PC. U většiny stránek obvykle stačí zmáčknout F5 pro aktualizaci webu a je vystaráno.

pokračování…

Databáze zdarma pro komerční použití

databázeMezi databáze dostupné zdarma i pro komerční použití například patří: Oracle Database Express Edition, Microsoft SQL Server Express Edition, PostgreSQL, MySQL, Firebird, SQLite, Berkeley DB, Java DB a další…

Většina databází pracuje s různými programovacími jazyky. Propojení databáze a daného programovacího jazyka obvykle zajišťuje patřičný ovladač databáze (např. JDBC, ODBS).

Před použitím databáze si pečlivě pročtěte licenční podmínky!

pokračování…

Gimp - průhledný výmaz

gimp průhledný výmazPokud jste zvyklí na Photoshop a začnete pracovat s Gimpem, tak vás jistě zaskočí to, že při mazání nástrojem Guma nebo při výmazu daného výběru pomocí Delete se vám mazaná plocha vyplní bílou barvou místo toho, aby byla transparentní.

Přidání alpha kanálu

Aby výmaz šel do transparentna, tak je zapotřebí v Gimpu nejprve nastavit pro danou vrstvu alpha kanál. Vrstva bez alpha kanálu je vidět v seznamu vrstev s tučným názvem. Vrstva s alpha kanálem (s průhledností) je vidět normálním písmem.

Alpha kanál přidáte povelem Vrstva/Průhlednost/Přidat Alpha kanál.

Zdroj: Delete to transparency

VBA - Excel - operace s dvěma čísly

Excel 2010

Excel 2010 - operace s dvěma čísly

Úkolem je naprogramovat makro ve Visual Basic, které po stisknutí daného tlačítka vykoná operaci součet, rozdíl, násobení a dělení nad dvěma čísly, které usou zadány v textboxu a výsledek vypsat do buňky v Excelu.

Při umísťování ovládacích prvků TextBox a tlačítek jsem volila ovládací prvky ActiveX, a to jak pro prvky TextBox (textové pole), tak CommandButton (příkazové tlačítko).

Součástí programu je ošetření uživatelského vstupu pomocí funkce. Funkce zároveň převede hodnoty na číslo a předá je zpět formou reference. Ošetření vstupních hodnot by šlo udělat i jiným způsobem.

 

pokračování…

Anglický apostrof ' na klávesnici

Anglický apostrof se nachází na klávesnici se zpětným lomítkem \ (vedle Enteru). Lze ho také napsat pomocí zkratky levý ALT + 39.

Obnovení systému Windows 7

Smazané soubory po obnovení systému

Tak jsem vyzkoušela obnovení systému ve Windows 7 SP 1 po neúspěšné instalaci televizního tuneru. Ačkoli by obnovení nemělo mít vliv na uživatelské soubory (data), tak změny v souborech byly. Změnily se odkazy na ploše – tam bych to Windowsům jakžtakž i odpustila, ale co bylo horší, smazaly se některé soubory v Dokumentech daného uživatele.

pokračování…

Články na této stránce: