IT a programování

Formát A4, A5, A6

Často upravuji (nejlépe hromadně pomocí akce ve Photoshopu) nascanované dokumenty na přesný rozměr. V takovém případě je vhodné vědět přesnou šířku a výšku obrázku v pixelech. Proto jsem si sem připravila tabulku pro přepočet formátů při scanování  v 300 dpi a 600 dpi.

Formátmm300 dpi600 dpi
A4 210 × 297 2480 px × 3508 px 4961 px × 7016 px
A5 148 × 210 1748 px × 2480 px 3496 px × 4961 px
A6 105 × 148 1240 px × 1748 px 2480 px × 3496 px

pokračování…

Oříznutí nakloněného obrázku v Gimpu

Z Photoshopu jsem zvyklá, že pomocí nástroje Crop si obrázek otočím a oříznu naráz – prostě super a pohodička. V Gimpu permanentně hledám patřičný postup. Nástroj Crop v Gimpu totiž otočení přímo neumí. Obrázek musíme nejprve otočit a následně oříznout.

Jak obrázek otočit a oříznout?

  1. Pro přesnější otočení (např. textu) si můžeme do obrázku umístit vodítka, a to jejich vytažením z oblasti okraje dokumentu.
  2. Otočíme celý obrázek pomocí nástroje rotace.
  3. Vybereme nástroj ořez, označíme oblast a dáme ENTER.

Webové analytické nástroje

Zpětné odkazy

Statistiky

Přestal fungovat USB Flash disk

USB flash disk

aneb vytahujte ho bezpečně :)

Teď se mi právě stalo, že jsem neopatrným vysunutím flash disku způsobila, že disk již nešel přečíst. Správě by se měly Flash disky odebírat z PC až po povelu bezpečně odebrat hardware, jinak se může stát, že vytáhnete disk zrovna v okamžiku zápisu, a pak je problém. Občas poctivě odebírám, občas se na to vybodnu a vytahuji rovnou. Právě se mi to vymstilo :).

Disk mi nešel přečíst, nicméně šel nově naformátovat a nově začít používat. Takže ztracený není…. Data ztracená však jsou.

Word 2010 - víceúrovňové číslování nadpisů

Marně jsem hledala možnost nastavení víceúrovňového seznamu přímo v nastavení stylu daného Nadpisu. Postup nastavení úrovní nadpisu je naprosto jiný – jednoduchý, ale dle mého názoru trochu nelogický.

Nastavení víceúrovňového seznamu nadpisů

  1. Nastavíme daný text na styl Nadpis 1, Nadpis 2 atd. – karta Domů/Styly/Nadpis 1.
  2. Nadpisům přiřadíme víceúrovňový seznam, a to jednoduše přes kartu Domů/Odstavec/Víceúrovňový seznam/např. 1 Nadpis 1; 1.1 Nadpis 2; 1.1.1 Nadpis 3. Pro aplikaci víceúrovňového seznamu stačí mít kurzor v textu na některém z nadpisů. Styly nadpisů se automaticky napojí na vybraný víceúrovňový seznam – dojde k automatické aplikaci víceúrovňového seznamu do stylů Nadpis 1, Nadpis 2, Nadpis 3.
  3. Dále případně můžeme provést úpravu víceúrovňového seznamu volbou Domů/Odstavec/Víceúrovňový seznam/Definovat nový víceúrovňový seznam.

Další zdroje

Průměrná výška populace

Zadání

Jedná se o školní příklad. Úkolem je vytvořit jednoduchou tabulku s využitím intervalového rozpětí používaného ve statistice a spočítat průměrnou výšku populace.

Zadány jsou výšky a počty lidí. Středy intervalů se spočítají průměrem krajních hodnot intervalu. Údaje jsou smyšlené, pouze za účelem cvičného příkladu.

Průměrná výška populace

pokračování…

Sloučení dvou různých tabulek podle klíče

Problém – sjednocení různorodých tabulek

Narazila jsem na jeden problém z praxe. Myslím, že může jít o dosti obvyklou věc a její řešení není až tak triviální.

Máme dvě tabulky a potřebujeme je dát dohromady. Bohužel každou z tabulek dělal někdo jiný, a to samozřejmě zcela po svém. Obě tabulky však obsahují identifikátor záznamu (jedinečný klíč). Programátoři tomuto klíči obvykle říkají Id. Id může mít podobu unikátního čísla či jiného identifikátoru (např. rodného čísla, ISBN knížky apod.). Charakteristikou identifikátoru je, že jednoznačně identifikuje danou věc. Budeme zde předpokládat, že v jednotlivých tabulkách se daný klíč nachází právě jednou (neopakuje se).

Tabulky mohou vypadat například takto:

Tabulka Praha

pokračování…

Články na této stránce: