IT a programování

Nástroje pro webdesignery

On-line formátovače programátorského kódu

On-line formátovače textu

Zde je skript v PHP pro vytvoření přátelského URL.

pokračování…

Formát A4, A5, A6

Často upravuji (nejlépe hromadně pomocí akce ve Photoshopu) nascanované dokumenty na přesný rozměr. V takovém případě je vhodné vědět přesnou šířku a výšku obrázku v pixelech. Proto jsem si sem připravila tabulku pro přepočet formátů při scanování  v 300 dpi a 600 dpi.

Formátmm300 dpi600 dpi
A4 210 × 297 2480 px × 3508 px 4961 px × 7016 px
A5 148 × 210 1748 px × 2480 px 3496 px × 4961 px
A6 105 × 148 1240 px × 1748 px 2480 px × 3496 px

pokračování…

Oříznutí nakloněného obrázku v Gimpu

Z Photoshopu jsem zvyklá, že pomocí nástroje Crop si obrázek otočím a oříznu naráz – prostě super a pohodička. V Gimpu permanentně hledám patřičný postup. Nástroj Crop v Gimpu totiž otočení přímo neumí. Obrázek musíme nejprve otočit a následně oříznout.

Jak obrázek otočit a oříznout?

  1. Pro přesnější otočení (např. textu) si můžeme do obrázku umístit vodítka, a to jejich vytažením z oblasti okraje dokumentu.
  2. Otočíme celý obrázek pomocí nástroje rotace.
  3. Vybereme nástroj ořez, označíme oblast a dáme ENTER.

Webové analytické nástroje

Zpětné odkazy

Statistiky

Přestal fungovat USB Flash disk

USB flash disk

aneb vytahujte ho bezpečně :)

Teď se mi právě stalo, že jsem neopatrným vysunutím flash disku způsobila, že disk již nešel přečíst. Správě by se měly Flash disky odebírat z PC až po povelu bezpečně odebrat hardware, jinak se může stát, že vytáhnete disk zrovna v okamžiku zápisu, a pak je problém. Občas poctivě odebírám, občas se na to vybodnu a vytahuji rovnou. Právě se mi to vymstilo :).

Disk mi nešel přečíst, nicméně šel nově naformátovat a nově začít používat. Takže ztracený není…. Data ztracená však jsou.

Word 2010 - víceúrovňové číslování nadpisů

Marně jsem hledala možnost nastavení víceúrovňového seznamu přímo v nastavení stylu daného Nadpisu. Postup nastavení úrovní nadpisu je naprosto jiný – jednoduchý, ale dle mého názoru trochu nelogický.

Nastavení víceúrovňového seznamu nadpisů

  1. Nastavíme daný text na styl Nadpis 1, Nadpis 2 atd. – karta Domů/Styly/Nadpis 1.
  2. Nadpisům přiřadíme víceúrovňový seznam, a to jednoduše přes kartu Domů/Odstavec/Víceúrovňový seznam/např. 1 Nadpis 1; 1.1 Nadpis 2; 1.1.1 Nadpis 3. Pro aplikaci víceúrovňového seznamu stačí mít kurzor v textu na některém z nadpisů. Styly nadpisů se automaticky napojí na vybraný víceúrovňový seznam – dojde k automatické aplikaci víceúrovňového seznamu do stylů Nadpis 1, Nadpis 2, Nadpis 3.
  3. Dále případně můžeme provést úpravu víceúrovňového seznamu volbou Domů/Odstavec/Víceúrovňový seznam/Definovat nový víceúrovňový seznam.

Další zdroje

Články na této stránce: