IT a programování

Počítačové sítě

Videotutoriály

Přednášky

pokračování…

Klávesnice pro programátory

Čeština versus angličtina

Přepínání mezi jazyky zná asi každý, kdo pracuje s PC. Použije se k tomu kombinace kláves: levý ALT + SHIFT. Obzvláště pro programátory je však nutné, aby mohli používat QWERTY klávesnici. Speciálně navržená je česká programátorská klávesnice, která zachovává pozici Y na stejném místě jako klávesnice QWERTY či anglická klávesnice. Bohužel tato klávesnice neobsahuje diakritiku, a tak programátor potřebuje mít zachovánu i českou QWERTY klávesnici. QWERTZ rozložení není pro programování vhodné, protože při změně klávesnice se Vám mění pozice Z a Y. Bohužel mnoho lidí je na QWERTZ zvyklých.

pokračování…

Editace (střih) videa zdarma

Programy zdarma pro nahrávání obrazovky

Vybírám zde programy pro Windows, které jsou k dispozici zdarma. Pořadí jsou určena podle zdrojových videí.

video

Zdroj: Top 5 Best FREE Screen Recording Software 2016-2017:

 1. Icecream Screen Recorder – icecreamapps.com (nahrává pouze 10minutové video, plná verze PRO je placená),
  1. File Converter. Online & Free – convertio.co (on-line nástroj pro konverzi videa do MP4),
 2. iSpring Free Cam – ispringsolutions.com (vyžaduje zadání emailové adresy, je bez časového omezení nahrávání, umožnuje následnou editaci videa a jeho nahrání na internet),
 3. Open Broadcaster Software – OBS Studio – obsproject.com (dobrý program pro nahrávání her, je pro Windows i Linux),
 4. NVIDIA GeForce Experience – ShadowPlay – nvidia.com (určeno pro ty, kteří mají grafickou kartu GeForce),
 5. SmartPixel – smartpixel.com (verze zdarma obsahuje watermark GoPlay).

Na závěr doporučuje program Fraps, ale jeho plná verze stojí peníze. Jako další nejlepší volbu pro nahrávání her doporučuje OBS Studio a pro nahrávání obrazovky iSpring Free Cam, protože tam není časový limit ani watermark a pracuje dobře.

pokračování…

Převod rodného čísla na datum narození

Vycházím z článku Ověření správnosti rodného čísla od Miroslava Lorence, ve kterém je v souborech ke stažení k dispozici excelovský soubor (verze Excel 2007) s úpravou rodných čísel.

Vzorec v Excelu pro převod rodného čísla

Jen pro rychlost jsem upravila (sloučila) vzorec do jedné buňky. Vzorec pro převod rodného čísla v Excelu by byl např. pro rodné číslo uložené v buňce A2 následující:

=DATUM(KDYŽ(NEBO(DÉLKA(A2)=9;A(DÉLKA(A2)=10;ČÁST(A2;1;2)*1>=54));1900+ČÁST(A2;1;2);2000+ČÁST(A2;1;2));KDYŽ(ČÁST(A2;3;2)*1>12;ČÁST(A2;3;2)-50;ČÁST(A2;3;2)*1);ČÁST(A2;5;2))

Ještě při zápisu samotného rodného čísla v buňce Excelu si musíme dát pozor, aby buňka měla formát „text“. Pokud bychom formátování buňky nezměnili z čísla na text, tak s rodným číslem Excel pracuje jako s číslem a případnou prvotní nulu ignoruje, a pak samozřejmě vzorce nefungují tak, jak mají!

Doména a hosting

Doména

Doména je např. „pepa-novak.cz“. Seznam registrátorů domén je k dispozici na serveru správce domén nic.cz. Domény lze mít např. spravované u forpsi.cz, která je nabízí celkem levně. Doména se pak musí záznamem DNS nasměrovat na hostující server.

Doména 1. úrovně (koncovky domén)

V posledních letech byly uvolněny nové LTD koncovky domén. Statistika nejžádanějších domén nejvyšší úrovně ukazuje, že nejvíce je přetížěna doména .com. Lze si také udělat určitý obrázek o tom, které koncovky domén jsou žádané. Z našich registrátorů je k dispozici např. statistika domén spravovaných společností Gransy podle jednotlivých TLD.

pokračování…

Diagnóza chyby počítače

Jak poznat, která součástka v počítači je vadná? Mnohdy počítač sám zahlásí chybu. Může se však stát, že na displeji nic není vidět. Pak je nejlepší testovat jednu věc za druhou. Nejprve je zapotřebí otevřít počítač, abychom mohli měnit součástky a viděli, zda se všechny větráčky točí tak, jak mají. Po každé provedené změně počítat otestujeme, abychom věděli, zda se něco změnilo.

pokračování…

Analýza rychlosti načítání webu

Rychlost načítání webových stránek je pro web důležitá. Jedním z kritérií v hodnocení dané stránky u Googlu (tzv. pagerank) by měla být také rychlost načtení stránky. Webová stránka by se měla načítat do dvou sekund. Rychlost načítání je důležitá pro SEO (Search Engine Optimization).

On-line nástroje pro testování rychlosti stránky

Na netu existuje pár různých nástrojů, kterými lze hotový web otestovat:

 1. PageSpeed Insights – nástroj přímo od Googlu,
 2. WebPagetest – velice podrobný nástroj,
 3. Pingdom Tools,
 4. GTmetrix,
 5. Load Impact.

pokračování…

AVAST - test po rebootu

Důkladnější antivirová kontrola proběhne, pokud zadáme spuštění antivirového testu po restartu počítače. Výsledek testu je následně ke shlédnutí v souboru: C:\ProgramData\AVAST Software\Avast\report\aswBoot.txt.

Články na této stránce: