IT a programování

PHP - název volaného skriptu

Zde je funkce getScriptName(), která vrátí aktuální volaný skript. Ve funkcích se využívá PHP funkcí strrchr(), která najde poslední výskyt lomítka a vrací string od lomítka včetně dál. Dále se využívá funkce substr(), která nám vrátí string už bez počátečního lomítka. Proměnná $_SERVER["SCRIPT_NAME"] je vrácená serverem a její hodnota je například vidět ve výpise proměnných po volání funkce phpinfo().

Zdrojový kód

/* např. pro $path = '/www/public/index.html'; funkce vrátí "index.html" */
function getFileName($path) {	
	return substr(strrchr($path, "/"), 1);
}

/* funkce vrací název souboru aktuálního skriptu */
function getScriptName() {
	return getFileName($_SERVER["SCRIPT_NAME"]);
}

Poměry stran obrazovek

Nejpoužívanější poměr obrazovek 16 : 9

V dnešní době je nejrozšířenějším formátem displejů poměr hran 16 : 9. Hojně zastoupený poměr 8 : 5 je vlastně poměr 16 : 10. Tyto a další poměry se vyskytuje v různých velikostech. Součtem zastoupení obrazovek rozmanitých formátů jsem ze statistiky dostupné na serveru ranging.cz získala souhrnné údaje pro červenec za období od 1. 7. 2013 do 7. 7. 2013. Do kontingenčního grafu jsem zahrnula pouze ty hodnoty, jejichž výskyt byl větší nebo roven 1 %.

Poměry obrazovek

pokračování…

Praktické rozměry obrázků

Přepočítávací koeficient

U obrázků zobrazovaných na webu je vhodné zachovat určité poměry výšky a šířky. Obrázky je nutné ořezat a jejich rozměr patřičně přepočítat. Pro usnadnění této práce jsem zpracovala následující tabulky s vhodnými rozměry obrázků v pixelech při zachování určitého poměru výšky a šířky.

Pří výpočtu rozměru obrázku jsme u webdesignu většinou limitováni šířkou obrázku a patřičně dopočítáme výšku. Pro tyto účely je třeba poměr otočit, aby se nám výška dobře počítala. Vezmeme převrázený poměr, tj. výška : šířka a tímto koeficientem následně násobíme předem zvolenou šířku. Dostaneme tak výšku obrázku.

pokračování…

E-shop - hotová řešení

E-shop zdarma nebo levně

WordPress – plaginy

Další informace: 6 eshop pluginů pro WordPress a Eshop na WordPressu.

Joomla

Webnode

eStranky

E-shopy napojené na účetní ekonomické systémy

  • eshoprychle (150 Kč/měsíc) – eshop-rychle.cz, recenze na BlahaSoft, napojení na účetnictví Pohoda či Money S3, ceny od 150 Kč/měsíc,
  • FastCentrik - internetový obchod, recenze na BlahaSoft, e-shop lze provázat s účetním systémem Pohoda či Money S3, ceny od 290 Kč/měsíc,
  • E-shop Ready2Go (drahé profesionální řešení napojené na firemní informační systémy), recenze na BlahaSoft. cena 2190 Kč/měsíc.

Nette - vlastní šablony

Šablony ve frameworku Nette obvykle nastavovat vůbec nemusíte, protože sám presenter je automaticky napojený na příslušnou svou šablonu. Stará se o to MVC model aplikace.

Může se však vyskytnout situace, kdy kromě této šablony chcete použít nějakou jinou vlastní a nechat si pomocí ní vyrendrovat nějaký HTML výstup, a to buď přímo na obrazovku, či do proměnné, kterou dále použijete. Vlastní šablona se může například hodit, pokud chcete metodou flashMessage() pomocí Html::el po zpracování formuláře zobrazit nějaký komplikovanější HTML výstup.

Standardní vyrendrování šablony na výstup

sablona.latte

Ahoj, tady je {$firstName} {$lastName}.

pokračování…

Převod RGB na CMYK

RGB

Pomocí barevného modelu RGB se barvy zobrazují na obrazovce. Barevný model CMYK slouží pro tisk.

Konvertory CMYK a RGB na webu

Na webu jsem našla nástroje (konvertory), pro převod obrázku:

Lze jednoduše nahrát soubor přes webové rozhraní a stáhnout si zkonvertovanou verzi souboru. Nevýhodou tohoto řešení je, že dáváte zdrojový soubor všanc internetu. Sever se zaštiťuje, že soubory po nahrání smaže bez prohlížení obsahu.

pokračování…

Nette - HTML elementy

Kromě formátování HTML pomocí šablon můžete použít ve frameworku Nette tzv. k HTML elementy. HTML elementy dokáží vygenerovat validní HTML kód. Jejich uplatnění můžete nalézt například v presenteru při výpisu zpráv po zpracování formuláře, nebo například při úpravě políček vstupního formuláře a jeho pokročilejšího vykreslování.

Psaná dokumentace počítá s tím, že rovnou vytváříte konkrétní tag. Funkce lze však použít i na prázdný tag. Použití elementů není až tak jednoduché. Metodou add můžete přidávat další html elementy do stávajícího elementu (jde o vnoření do stávajícího tagu). Metodou insert můžete vložit nějaký HTML element úplně na začátek. Článek nemá nahradit psanou dokumentaci, pouze uvádím pár příkladů pro doplnění na jejich použití...

Html::el()

Klasické použití

use Nette\Utils\Html;

$el = Html::el('h2', 'Zadání');
echo $el;	// vypise 

Zadání

pokračování…

Restaurace, kavárny – Praha 8 a okolí

Kobylisy

Restaurace

Kavárny

pokračování…

HTML entity pro anglickou výslovnost

Znaky (kódy) pro anglickou výslovnost

HTML entity, které nejčastěji používám pro psaní anglické výslovnosti:

ZnakHTML entitaDecimal
Hex Unicode
Anglický název
ɑ ɑ 593 0251 open back unrounded
ɒ ɒ 594 0252 open back rounded
æ æ 230 00E6 raised open front unrounded
ɔ ɔ 596 0254 open-mid back rounded
ð ð 240 00F0 vd dental fricative
ʤ ʤ 676 02A4 vd postalveolar affricate
ə ə 601 0259 schwa
ɜ ɜ 604 025C open-mid central
ɡ ɡ 609 0261 vd velar plosive
ɪ ɪ 618 026A lax close front unrounded
ŋ ŋ 331 014B vd velar nasal
θ θ 952 03B8 vl dental fricative
ʃ ʃ 643 0283 vl postalveolar fricative
ʊ ʊ 650 028A lax close back rounded
ʌ ʌ 652 028C open-mid back unrounded
ˈ ˈ 712 02C8 (primary) stress mark
ˌ ˌ 716 02CC secondary stress
ː ː 720 02D0 length mark

pokračování…

Články na této stránce: