IT a programování

Maska objektu v Inkscape (masking)

Vektorový editor Inkscape, který je zdarma, umí maskování objektů. Maska má vliv na průhlednost maskovaného objektu. Můžeme si představit, že se na objekt díváme skrz masku. Tam, kde je maska černá, nebude nic vidět. Tam, kde je bílá bude vidět všechno. Abychom si toto pravidlo zapamatovali, můžeme si představit černou barvu jako tmu, takže objekt ve tmě není vidět a bude průhledný. Bílá by nám mohla symbolizovat světlo, tedy objekt bude v těchto místech viditelný. Odstín šedi bude šero, budeme vidět objekt částečně.

pokračování…

Ořez objektu v Inkscape (clipping)

Vektorový editor Inkscape, který je zdarma, umí oříznout jeden objekt podle tvaru jiného objektu. Ořez není trvalý, lze následně zrušit.

Vybereme objekty

Vybereme objekty. Na pořadí vybraných objektů nezáleží – je jedno, který vybereme jako první, a který jako druhý. Záleží však na tom, který objekt je nahoře, a který je dole. Ořez aplikujeme volbou Objekt » Ořez » Nastavit.

Výběr objektů

pokračování…

Základní nastavení Joomly 3.2

Popisuji zde spíše problematická nastavení, která se obtížně v administraci Joomly hledají.

Zapnutí češtiny v Joomle

Uvedené volby jsou popsány v jejich překladu do češtiny. Překlad do češtiny již Joomla obsahuje a je ho možné zapnout v Konfigurace » Správce jazyků » Jazyk Czech (Czech Republic) » Výchozí.

Počet sloupců na titulní stránce (v úvodníku)

Počet sloupců na úvodní stránce (v úvodníku) se nastavuje v dané položce menu, která zobrazuje úvodníky hlavních článků. U této položky menu je Typ položky nabídky nastaven na Hlavní články.

pokračování…

Přidání článku v Joomle 3.2

Běžný web mívá určité menu, kde jsou položky menu a po kliknutí na danou položku menu se zobrazí určité články. Základní logická struktura v Joomle je taková, že článek má přiřazenu určitou kategorii. Položka v menu může následně vypisovat například články z této kategorie, ale mohla by vypisovat i třeba něco jiného… V Joomle jsou položky menu nezávislé na kategoriích, ve kterých mohou být články.

pokračování…

Instalace Joomly 3.2

Joomla je oblíbený redakční systém pro správu webu. Návod na instalaci Joomly 3.2 je popsán na stránce Installing Joomla. Zde jsou krátké body mého postupu:

  1. Stahneme Joomlu ze stránek download.
  2. Nakopírujeme soubory obsažené v zipu na FTP do rootu webu.
  3. Aby nikdo nemohl manipulovat s naší instalací, tak doporučuji upravit a nahrát soubor .htaccess a zakázat přístup na server všem, kromě naší IP adresy.
  4. Na serveru musíme zřídit databázi a poznamenat si k ní přístupy.
  5. Joomla obsahuje instalátor, který se spouští přes naší hlavní doménu index.php našich stránek. Instalátor pouští skripty v adresáři /installation/index.php. Vyplníme údaje dané instalátorem.
  6. Smažeme instalační složku installation.
  7. Naplníme web pomocí administrátorského rozhraní.
  8. Zpřístupníme ho veřejnosti upravením souboru .htaccess.

Doporučuji udělat zálohu souborů i databáze po čisté instalaci a nastavení Joomly.

pokračování…

Převod PDF na JPG (obrázek)

On-line konvertory

Na webu jsou k dispozici on-line konvertory PDF to JPG. Převod je rychlý. Výsledné jpg lze ovlivnit pouze základním nastavením, nicméně pro běžné použití to obvykle stačí.

Adobe Reader

Sám Adobe Reader (prohlížeč PDF souborů) umí z PDF udělat obrázek volbou v menu:

  • Úpravy / Kopírovat soubor do schránky, či
  • Úpravy / Vytvořit snímek / myší se vybere daná oblast pdf souboru, kterou chceme mít jako obrázek.

Obrázek ze schránky můžeme otevřít například v Gimpu volbou Soubor/Vytvořit / Ze schránky (Shift + Ctrl + V). Nebo ho můžeme v nějakém jiném grafickém editoru (případně do jiného programu) vložit do stávajícího obrázku pomocí Ctrl + V. Výsledný soubor je uložen při rozlišení 72 dpi (tj. cca v kvalitě, ve které je vidět při 100% velikosti na obrazovce monitoru).

pokračování…

Horní index v Excelu u vlastního formátu buněk

Textové pole

Horní či dolní index v textovém poli lze napsat Excelu 2010 poměrně snadno. Do políčka napíšeme text a v textu označíte myší oblast, kterou chceme mít horním či dolním indexem. Následně dáme pravé tlačítko myši, vybereme volbu Formát buněk…/Písmo/Horní či dolní index. A je to.

Horní index ve vlastním formátování buněk

Mapa znaků

Horší situace nastává, pokud chceme mít vlastní formát buněk. Vlastní formát zvolíme volbou u políčka Pravé tlačítko myši/Formát buněk…/Číslo/Vlastní/ a do políčka Typ: zadáme např. # ##0" ks". Pokud bychom chtěli mít jako jednotku např. metry čtvereční či krychlové, tak lze znak „na druhou“ či „na třetí“ vložit např. přes mapu znaků, kterou najdeme ve Windows Vista v nabídce Start/Všechny programy/Příslušenství/Systémové nástroje/Mapa znaků (např. u Times New Roman jde o znak pod označením U+00B2 číslice dvě jako horní index a U+00B3 číslice tři jako horní index).

pokračování…

Nastavení pošty v Thunderbirdu

Po jedné „šikovné“ aktualizaci Windows mi přestal fungovat Windows Live Mail – vůbec se nespustil. Byla to nějaká loňská aktualizace, loni pomohl návrat do bodu obnovení, letos návrat Windows do bodu obnovení plně nepomohl – Windows Live Mail se sice otevřel, ale zůstalo nefunkční odesílání emailů.

S Windows mailem jsem již dříve měla problémy (konkrétně se správou kontaktů v MS Outlook u starší verze Windows). Teď, po naprosté nefunkčnosti, jsem se rozhodla pro změnu emailového klienta na Thunderbird. Thunderbird je navíc k dispozici pro Windows, Mac i Linux, takže pokud třeba časem vyřadím z oběhu i Windows a přejdu na Ubuntu, nebudu mít problém :-).

Poštovní klient Thunderbird

Thunderbird je poštovní klient, který je vydaný pod licencí open source, proto je a bude k dispozici zdarma. Stáhnout si ho můžete na stránkách Mozilly, kde je i nápověda. Vytvoření nového účtu je poměrně snadné. Pěkný návod, jak nakonfigurovat poštovní účet je k dispozici na serveru cesky-hosting.cz.

pokračování…

Inkscape - klávesové zkratky - křivky

Uzly (node tool)

Změna úseku cesty (segmentu)

Shift + L vytvoří linku mezi vybranými uzly (line)
Shift + U vytvoří křivku mezi vybranými uzly (curve)

Změna typu uzlu

Shift + C vytvoří rohový uzel z vybraného uzlu (cusp)
Shift + S vytvoří hladký uzel z vybraného uzlu (smooth)
Shift + Y vytvoří symetrický uzel z vybraného uzlu (symmetric)
Ctrl + klik

po kliknutí do uzlu se mění typ uzlu na hladký/rohový/symetrický uzel

(typ uzlu se mění cyklicky na kolečko, čtverec či otočený čtverec)

pokračování…

Facebook ikonka

Jak přidat Like Button na webové stránky

Odkazy na HTML kód, který se umístí do webových stránek, jsou k dispozici v sekci pro vývojáře Social Plugins.

Ochranná známka facebook

facebookZpůsoby užití ochranné známky facebook jsou uveřejněny na webu Using Facebook Brand Assets . Nebo-li nemůžeme si s logem facebooku dělat co se nám zlíbí. Například nesmíme měnit jeho barvy. Na stránkách facebooku najdete doporučené způsoby užití i soubory pro stažení loga facebook (logo, like buttonek…). Soubory lze stáhnout v různých formátech (AI, PSD, PNG, EPS). Co smíme a nesmíme dělat, je popsáno na stránce Do's and Don'ts - Facebook, případně v Top Questions - Facebook. Víc se toho nesmí, než smí.

Koukám, že facebook změnil podobu svého loga oproti dřívější verzi, kterou měl uveřejněnu v roce 2011.

pokračování…

Články na této stránce: