IT a programování

Gimp - bitmapový grafický editor

Gimp je bitmapový grafický editor. Je k dispozici zcela zdarma. Svým způsobem jde o konkurenci k programu Photoshop od firmy Adobe. Photoshop je ale placený. V rámci nabídky Creative Cloud lze mít např. Photoshop od 12 € za měsíc. Profesionální grafická studia pracují hlavně s Photoshopem.

Pokud však nechcete investovat nemalé peníze, tak Gimp je dobrá volba. Gimp toho neumí tolik jako Photoshop, ale základní věci zvládá celkem dobře. Občas ho teda proklínám, protože jsem zvyklá na Photoshop, ale přecházím na Gimp, protože je a bude vždy zdarma. Co se týká profesionální práce, tak Gimp bude vždy o krok pozadu za Photoshopem, ale kdo má věčně řešit licence…

pokračování…

Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS

Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS

Alena Kabelová, Libor Dostálek: Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS

Tato literatura je doporučována jako základní literatura pro studium počítačových sítí na VŠ. Kniha popisuje principy fungování počítačových sítí a detailně se zabývá jednotlivými protokoly. V knize se pracuje i s programem Wireshark, který umí zachytávat jednotlivé pakety. Na konci kapitol jsou závěrečná cvičení.

pokračování…

Jak si vyrobit vlastní jogurt

Na výrobu vlastního jogurtu používám jogurtovač. Do 1 litru plnotučného mléka rozmíchám celý malý bílý neslazený jogurt activia o hmotnosti 120 g. Mléko nezahřívám. Jogurtovou směs naleju do skleniček jogurtovače, skleničky zašroubuji a zapnu na 5 h. Osvědčilo se mi jogurty zapínat v 17 h večer a vypnout je pak ve 22 h před spaním. Pro automatické vypnutí je vhodný časovač. Jogurty poté nechám v místnosti v teple i přes noc. Ráno kolem 7 až 8 h jsou jogurty pěkně hotové. Vezmu je a dám do ledničky a většinou jeden hned sním. Před konzumací obsah jogurtu lehce promíchám. Chutnají skvěle, většinou lépe než originální activia. Při tomto postupu nejsou ani moc ani málo udělané.

Nette - stránkování s Visual Paginatorem

Komponenta Visual Paginator

Pro stránkování v projektu postaveném na frameworku Nette lze využít již hotovou komponentu Visual Paginator od Davida Grudla.

Začlenění komponenty

Pro začlenění komponenty lze využít návod pro psaní komponent a příklad Fifteen, ve kterém je komponenta FifteenControl umístěna v adresáři

Fifteen / app / components /

a v příslušném prezenteru je pak metoda na vytvoření komponenty. Po nakopírování Visual Paginatoru do obdobné složky ve verzi Nette 2.2.1 komponenta zprovoznit jde.

pokračování…

Nette - vypnutí a zapnutí laděnky

Ve frameworku Nette je k dispozici tzv. laděnka. Když dojde k nějaké chybě v našem programu, vyvolá se výjimka. Místo standardní chybové hlášky PHP se aktivuje laděnka naprogramovaná ve frameworku Nette a chybu nám vypíše. Dokonce ukáže, kde přesně chyba vznikla. Vypíše i veškeré proměnné, které jsou inicializovány.

Laděnka je skvělá věc pro ladění lokální verze aplikace v PHP. Na ostré verzi umístěné na internetu se standardně laděnka nespouští a vypíše se stránka s interní chybou Error 500. To je v pořádku. Na internetu si nemůžeme dovolit z bezpečnostního hlediska výpis všech proměnných na obrazovku uživatele. Ale i na ostré produkční verzi lze laděnku ručně zapnout php kódem:

$configurator->setDebugMode(TRUE);

či vypnout

$configurator->setDebugMode(FALSE);

Na ostré produkční verzi by však laděnka neměla být nikdy zaplá.

pokračování…

Nette - konfigurace ostré a lokální databáze

Pro odlišení připojení k databázi pro lokální a ostrou verzi webu můžeme použít následující nastavení souborů určených pro konfiguraci. Dobrý vzorový příklad celé aplikace najdeme nahraný na serveru github.com (aplikace ZUMScore).

Konfiguraci můžeme rozhodit např. do tří souborů: config.neon, config.local.neon a config.product.neon.

pokračování…

Články na této stránce: