Novinky

Alternativy k Adobe Photoshopu

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop je Mercedesem v počítačové bitmapové grafice. Bitmapová grafika znamená, že výsledný obrázek je složen z maličkých barevných teček, kterým říkáme pixely. Profesionální grafická studia se bez Photoshopu a dalších nástrojů od Adobe obvykle neobejdou.

Photoshop se hodí na úpravu fotek, malování i kreslení. Bohužel firma Adobe si nechává velice dobře zaplatit za své profi grafické programy. Adobe Photoshop lze mít legálně od 24 EUR za měsíc. Studentská licence je o něco levnější.

V článku 10+ Best Free or Open Source Photoshop Alternative Software jsou přehledně uvedeny alternativy k profesionálnímu grafickému editoru Photoshopu.

Blokové čištění komunikací Prahy 8

Informace o blokovém čištění ulic lze najít na portálu TSK Praha. Konkrétně je k dispozici mapa letní údržby. Přes tlačítko HLEDAT lze najít konkrétní ulici. V rámci registrace na info.tsk-praha.cz je možné si nastavit automatické zasílání informačních emailů včetně včasného upozornění na blokové čištění dané ulice.

Jak digitalizovat video z VHS kazet

PR článek, Autor: Martin Madarás

Spousty VHS kazet s nenahraditelnými rodinnými vzpomínkami a videopřehrávač dosluhuje. Co s tím? Nahrávky z videokazet můžete pohodlně přehrávat i v počítači, DVD přehrávači, nebo mobilu. Stačí je zdigitalizovat.

Možnosti digitalizace videokazet

Šikovný software zdarma

Kancelářský balík

Různé

Přidání iframe do Joomly 3.4.8

Prvek <iframe> je v joomle standardně zakázán a při vložení jeho kódu do editoru TinyMCE je automaticky vyhozen. Pokud chcete vložit video z youtube, máte prostě smůlu. Nicméně, vše lze snadno upravit v nastavení editoru a není zapotřebí doinstalovávat žádný plugin.

Nastavení pluginu TinyMCE

Povolení <iframe>

Stačí zvolit menu: Rozšíření / Správce plaginů / Editor - TinyMCE / Zakázané prvky / (vyhodíme zde iframe).

Kontaktní formulář v Joomle 3.4.8

Úpravu v kontaktů v Joomle lze řešit přes zabudovanou komponentu s názvem kontakty. Je přístupná z hlavní nabídky přes menu Komponenty / Kontakty / Kontakty. Není zapotřebí žádný speciální plugin.

Joomla kontaktní formulář

V dalším kroku pak vytvoříme přes zelené tlačítko nový kontakt.

Reklama na internetu - PR články

Reklamu upravuje zákon o regulaci reklamy. Ten např. říká, jaká reklama je či není povolená a jaká reklama je vyloženě zakázaná. Je celkem samozřejmé, že zákon zakazuje pro spotřebitele či děti nebezpečnou reklamu. Mně zde však půjde o zcela běžnou reklamu na neškodné služby či produkty. I zde se můžeme potýkat s některými povinnostmi či omezeními. Konkrétně se zde budu zabývat problematikou reklamních článků či internetové inzerce a tím, na co bychom si měli dát pozor.

Zákon také zavádí tři pojmy:

  • zadavatel (§ 1 odst. 5) – objednává si reklamu,
  • zpracovatel (§ 1 odst. 6) – zpracovává reklamu,
  • šiřitel (§ 1 odst. 7) – šíří veřejně reklamu.

Canon PowerShot A590 IS

Zde jsou návody ke staršímu 8-megapixelovému digitálnímu fotoaparátu Canon PowerShot A590 IS z roku 2008. Foťáček prý již patří do muzea. Je fakt, že jsem tento foťáček skoro vůbec nepoužívala, protože na tužkové baterky vydržel cca 10 min. Stačilo nafotit zhruba 10 fotek a už to hlásilo slabé baterky. Výměna baterek za úplně nové GP 2700 a nabité nepomohla. Výměna nabíječky za chytřejší také nepomohla.

V dnešní době podobnou a lepší kvalitu nabízí fotoaparáty v mobilech. Akorát tady je 4× optický zoom. Tento foťáček je v dnešní době opravdu pasé. Kdyby vydržely baterky udávaných 200 fotek a 9 hodin, tak bych ho ještě používala.

Manuály

GoPro HD HERO kamera

Kamera GoPro HD Hero je nabízena cca za 4 000 Kč. Alza ji má pojmenovanou jako GOPRO HERO. Na stránkách výrobce GoPro najdeme manuály.

GoPro Hero, foto: Jitka Vachtová

Oficiální manuály od GoPro

Další totoriály a návody

Ctrl + Alt + Delete ve VirtualBoxu

Když si např. nainstalujeme Windows Server 2012 do VirtualBoxu, přivítá nás přihlašovací obrazovka, která vyzývá uživatele, aby zadal CTRL + ALT + DELETE. Po stisku těchto kláves se ale spustí správce úloh hlavního operačního systému Windows.

Ve VirtualBoxu je nutno tento stisk kláves vyvolat přes menu VirtaulBoxu příkazem: Vstup / Klávesnice / Poslat Ctrl-Alt-Del.

Články na této stránce: