Novinky

Nette - Google analytics

Při přidání kódu vygenerovaného pomocí Google analytics do stránek postavených na frameworku Nette server ohlásí chybu a stránky nezobrazuje. Příčina je v zápisu kódu. Nette bere závorku { jako Latte makro a snaží se ji vyhodnotit. Laděnka následně oznámí chybu či se přeruší běh skriptu na serveru.

<script>
 (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
 (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
 m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
      })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');
...

Pro funkčnost kódu je zapotřebí udělat mezeru za závorkou {.

Wordpress - úprava šablony

Šablony neboli Themes

Jak upravit šablonu najdete pěkně v tutoriálech na lynda.com (např. WordPress: Building Child Themes). Lynda.com je nicméně placený server. Základní obsluha Wordpressu je také popsána v jejich tutoriálu WordPress Essential Training.

V nabídce Wordpressu jsou mraky šablon. Stačí si vybrat a nainstalovat tu, která se vám bude zamlouvat. Osobně bych vybírala ty poslední dodávané s Wordpressem a ty si upravila, protože je zde větší předpoklad, že budou fungovat správně. Pro pokročilejší úpravy šablon je základním principem ponechat původní šablonu nezměněnou, aby byla možná její aktualizace a změny dělat v tzv. child theme z ní odvozené. Nejde o kopii šablony, do child šablony se dají jen změny. Wordpress následně pracuje s child theme automaticky a aplikuje změny a dá výsledek dohromady.

Postup založení s.r.o.

Základní informace

Aktuální informace po 1. 1. 2014

Nahrávání obrazovky - CamStudio

Pro nahrávání dění na obrazovce monitoru existuje nespočet prográmků. Zdá se, že žádný z nich není výrazným králem na poli freeware, který by jednoznačně vítězil. Já se nakonec rozhodla pro CamStudio hlavně z důvodu, že je open source a je doporučovaný. Videa pořízená přes CamStudio můžete i komerčně použít, pokud neporušujete cizí autorská práva. Otevřená licence GPL, pod kterou je program vydán, uživatele nijak neomezuje. Výsledné video ukládá do formátu AVI, SWF či MP4. Při konverzi do MP4 mi však program padá. Je doporučeno nahrávat do AVI.

Poslání emailu s velkou přílohou přes web

Server uschovna.cz umožňuje poslat email komukoli z jakékoli emailové adresy přes webové rozhraní. Součástí emailu může být objemnější příloha, kterou si adresát následně vyzvedne na serveru úschovny přes link, který obdrží v emailu. Pro použití zdrama lze posílat zásilky do 7 GB, a to bez registrace

Wordpress - maximální velikost nahrávaného souboru

Wordpress má omezení na velikost nahrávaného souboru. U obrázků to většinou nebývá problém, ale pokud chceme nahrát video, tak se můžeme dostat do problémů.

Navýšení limitu nahrávaného souboru

Navýšit velikost nahrávaného souboru můžeme učinit pomocí úpravy php skriptů. Zde jsou návody:

Video a audio v HTML 5

Audio

V současné době lze pro vložení audia do HTML stránek jednoduše použít tag <audio>. Syntaxe je jednoduchá:

<audio controls>
 <source src="nahravka.mp3" type="audio/mpeg">
 Váš prohlížeč nepodporuje audio element. Zde je nahrávka ke <a href="nahravka.mp3">stažení</a>.
</audio>

Tvorba flashových animací zdarma

Flash

Adobe Flash

Profesionálním nástrojem pro tvorbu flashových animací je Adobe Flash Professional CC. Adobe Flash je profesionální placený program. Nicméně flashovou animaci lze vytvořit i pomocí programů, které jsou zdarma.

FileMaker 14 Server

Společnost FileMaker, Inc. je dceřinou společností plně ve vlastnictví společnosti Apple Inc. Prodává a vyvíjí databázový nástroj FileMaker. U nás není příliš rozšířen a je k němu velice málo informací dostupných v českém jazyce.

Wordpress - oříznutí náhledového obrázku

Wordpress zobrazuje náhledové obrázky ve formátu čtverce. Bohužel u fotek obdélníkového charakteru někdy dojde k nevhodnému umístění čtverce. Například může u postavy dojít k useknutí hlavy apod. Náhledový obrázek a jeho pozici lze upravit. Nastavení však není příliš intuitivní a můžete strávit pěknou dobu nad tím, než na úpravu přijdete.

Články na této stránce: